Originální název: Robots and Empire
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Triton - 2012
ISBN: 978-80-7387-596-1

Triton (2012) 978-80-7387-596-1 474 Argo (2012) 978-80-257-????-?
Triton (2003) 80-7254-298-2 494
Klub Julese Vernea (1993) 80-901280-9-2 466

Lidstvo stojí znovu na rozcestí. Od doby, kdy Elijáš Baley vyřešil případ "vraždy" humanoidního robota Paneela, pomohl dr. Fastolfovi zvítězit ve volbách na Auroře a tak umožnil Zemi osídlit nové světy, uplynula dvě století. Draví a rychle sílící pozemšťané vtrhli do vesmíru a Vnější světy pomalu přicházejí o svou sílu a převahu nad Zemí. Mohou ještě zvrátit rovnováhu sil - tím, že Zemi úplně zničí. Vesmířanka Gladia a roboti Daneel a Giskard jsou vrženi do víru událostí, které začínají krystalizovat v osudový konflikt, na jehož výsledku závisí celá budoucí existence lidstva. Jak se konflikt vyostřuje, jednají Giskard a Daneel po svém. Postupně analyzují nadcházející krizi, především se však snaží aplikovat První zákon robotiky na celé lidstvo a definovat tak Nultý zákon. Tím by se jim totiž usnadnila jejich úloha, jíž je samozřejmě ochrana všech lidských bytostí. Boj o bytí či nebytí budoucího Galaktického Impéria může začít.

HELLBOY-DB
  11. 12. 2014, 19:29
Po slabém třetím díle už jsem moc nedoufal, že bych se dočkal nějaké výrazné změny a tak mě absence Eliáše překvapila. Jediné překvapení to ale nebylo, zaběhnuté příběhové schéma předchozích částí s pozvolným rozplétáním zločinu je zde nahrazeno dobrodružnějším a zajímavějším dějem s více lokacemi. Všechny tyto změny byly jen ku prospěchu a jelikož do stojatých vod přinesly oživení, tak je tento závěrečný díl i tím nejlepším. ===100%

Už od první knihy mě tato série moc neupoutala, ale věřil jsem ve zlepšení, to se sice nakonec dostavilo, ale dojem obyčejnosti a zaměnitelnosti prvního a třetího dílu se napravit tak úplně nepodařilo ** 60% **
ready19
  16. 11. 2015, 22:20
Obsahuje spoiler spoiler Po nevýrazném třetím dílu série je tohle úplně jiný level...za mě jednoznačně nejlepší. Hlavně závěr stál za to...Eliáš vlastně ani tolik nechyběl. Body pro Asimova hlavně za to, že omezil vleklé pasáže, tohle mělo spád.
Marshal
  21. 6. 2015, 16:39
Tato kniha pro mě byla velmi příjemným překvapením. Žil jsem totiž v klamném dojmu, že příběhy, které Asimov napsal v pozdějším věku, jsou všechny drobet moc ukecané a zbytečně rozvleklé. Roboti a impérium ovšem mají šmrnc hodný prvních dílů. Zatímco v předchozích knihách byl v sázce poněkud vzdálený a neurčitý osud lidstva, tady je nebezpečí přítomné až nepříjemně blízko a hraje se o každou vteřinu. Hlavní role na sebe berou roboti Daneel a Giskard, což je další příjemná změna. Díky Třem zákonům robotiky mají při řešení záhady před sebou více překážek, než jich kdy měl Eliáš Bailey. A když už mluvíme o největším lidském detektivovi - je sice mrtvý, ale rozhodně po něm nemůžete chtít, aby ani tak neovlivnil okolnosti :) Za mě to jsou krásné čtyři hvězdičky a vřelé doporučení.