Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Slunce v úplňku

79%
4 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Slunce v úplňku

Podtitul: příběh Jana Palacha


Originální název: Slunce v úplňku

Nejnovější vydání:
Prostor - 2008
ISBN: 978-80-7260-196-7
Počet stránek: 278
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 27x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Prostor (2008) 978-80-7260-196-7 278

Román o Janu Palachovi zachycuje krátký, ale o to pohnutější úsek našich národních dějin šest měsíců od srpna 1968 do ledna 1969. Děj románu začíná příjezdem sovětských tanků 21. srpna 1968 a podrobným líčením Palachovy činnosti a prožitků v prvním týdnu okupace. Na postavě studenta Filozofické fakulty zachytila autorka vzepětí celonárodního odporu proti okupaci, hluboký prožitek naděje, solidarity, ale možná i iluzí o vzdoru vůči hrubé síle a dané politické realitě.

Součástí knihy je Dodatek, v kterém autorka ozřejmuje své oficiální i neoficiální prameny a zamýšlí se nad klíčovou otázkou o skupině dobrovolníků. V Dokumentech je kromě fotografií zařazen i text výzvy Dva tisíce slov Ludvíka Vaculíka, který je v příběhu několikrát zmiňován. (Založil/a: al-ma)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

dida
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 3. 2013, 15:18
Po této knize jsem sáhla proto, že stále nemůžu přijít na to, jaká síla nutí člověka k tomu, aby udělal takovou věc jako Jan Palach.Obětovat se pro společnost. Kniha mi sice nedala takové odpovědi jaké jsem hledala,ale stojí za to přečíst si jí. Vypovídá hodně o událostech po 21. srpnu 1968. Chronologicky mapuje události bezprostředně po vpádu vojsk a současně zachycuje myšlenkové pochody studenta, který nemohl tento vývoj akceptovat a na rozdíl od většiny se rozhodl bojovat. Lenka Procházková ví, jak čtenáře zaujmout a i to, že po přečtení poslední stránky jsem na Jana Palacha byla hrdá byl pro mě čtenářský zážitek.
Tomas Hlavsa
60% 60% 60% 60% 60%
  13. 12. 2015, 23:08
Jde o zajímavé, naléhavé a dynamické zpracování posledního půl roku života Jana Palacha formou románové fikce s názvem Slunce v úplňku od autorky Lenky Procházkové. Není to faktografická kniha, ale román, a tak je to nutné brát. Děj knihy vás chronologicky provede událostmi (a jejich osudovými zvraty) od srpnové invaze 1968 po lednové sebeupálení Jana Palacha protestujícího proti netečnosti společnosti ohledně nastupující normalizace. Román vykresluje atmosféru dění mezi pražskými vysokoškoláky a vůbec společností vyrovnávající se s okupací země, popisuje atmosféru období a postupné zrání Palacha, které vedlo až k jeho mimořádnému činu. Kniha, ač je napsána docela čtivě, a děj se rychle odvíjí, nezbytně nutí k myšlenkám a úvahám. Měla ta oběť smysl? Vyburcovalo to národ? Jak je možné, že osmnáctiletý schopný mladý muž, student Filozofické fakulty UK, provede něco tak omračujícího a děsivého zároveň? Aniž by se o jeho záměru kdokoliv dozvěděl...
Součástí knihy je i text výzvy Dva tisíce slov a faktografický dovětek.