Manhattan je můj život; Smrt pornohvězdy

Manhattan je můj život; Smrt pornohvězdy Originální název: Manhattan Is My Beat; Death of a Blue Movie Star

Domino - 2009
ISBN: 978-80-7303-460-3

Domino (2009) 978-80-7303-460-3 489
Domino (2003) 80-7303-117-5 489

Hrdinkou dvou detektivních příběhů je dvacetiletá, trochu výstřední Rune, která má nevšední dar připlést se na každém kroku k vraždě a zvědavost jí nedovolí přenechat vyšetřování policii. Neodradí ji, ani když se ocitne v soukolí brutálních vražd, mezi profesionálními zabijáky a lidmi z pokraje společnosti, kde se sama stává vyhlédnutou kořistí.
V příběhu Manhattan je můj život Rune zjišťuje, jestli dávno zapomenutý film náhodou neskrývá klíč k milionové kořisti z bankovní loupeže, kterou nikdy nikdo nenašel. Proč byl zavražděn stařičký pan Kelly, který si videokazetu s tímto filmem půjčoval stále dokola? A jak se Rune vypořádá s vrahem, který už dal najevo, že za sebou nehodlá nechávat žádné svědky?
V druhém příběhu nazvaném Smrt pornohvězdy se Rune rozhodne natočit dokument o necudně proslulé herečce Shelly Lowe. Po prvním setkání však umělkyni umlčí vražedný útok - a její smrtí série bestiálního násilí ani zdaleka nekončí. Pátrání vtáhne Rune do světa pornofilmu se všemi jeho špinavostmi a krutostí, což ji připraví o iluze a možná i o život...

Barabura
  4. 6. 2012, 15:04
No oproti pozdějším knihám jsem se trochu nudila. Přečetla jsem vlastně jenom první knihu, druhou nevim jestli ještě stihnu, než to budu vracet do knihovny. Rune je na mně moc švihlá a takový trochu střevo.
ondrasek
  27. 12. 2013, 22:34
Deaver umí psát dobré knihy a asi všechny jeho knihy bych hodnotil minimálně jako dobré. Dobrá je tedy a tato dvojkniha, ale bavila mě asi ze všech přečtených nejméně. Tak především hlavní postava Rune mi nepřirostla k srdci a místy mi šla vyloženě na nervi svou vlezlostí, drzostí nebo nezodpovědností, zejména tedy v příběhu Manhattan je můj život. Smrt pornohvězdy se mi líbila o dost více, přišel mi srozumitelnější, Rune v něm není tak ztřeštěná a je v něm i více akce.
Souhrnem: Za Manhattan dávám 2a1/2 hvězdy, za Pornohvězdu 4*.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 12:49
Líbily se mi obě věci s trochu dost výstřední Rune. Ačkoli jsem hodně zmlsaný Deaverovou sérií s Rhymem, dokázal jsem si i zde najít pár zajímavostí. Nejde o žádné veledílo, ovšem i toto si svého čtenáře najde.
bady
  14. 11. 2012, 21:37
Po sérii severských detektivek jsem hledal i jiné autory. Zde jsem narazil na Jeffery Deavera, který měl skvělá doporučení a rozhodl se, něco si od něj přečíst. Bohužel se mi do ruky jako první dostala kniha Manhattan je můj život/Smrt pornohvězdy, která mě vůbec nenadchla a já hned při prvním seznámení málem na Deavera zanevřel.
Ani jedna z částí mě nijak zvlášť nezaujala, příběh se zbytečně táhne a u detailních, pro mě zbytečných, popisů scén a jednotlivých charakterů jsem se i nudil.
Druhou šanci jsem Deaverovi dal knihou Spící panna. Ta naštěstí potvrdila reputaci, kterou zde Deaver má.
škodnejtapír
  29. 12. 2011, 22:59
Moje první a zatím i jediná kniha od Deavera, takže nemohu srovnávat s jeho další tvorbou, ale bavilo mě to hodně. Svůj cíl, tedy zabavit mě při opalování se u moře, splnila dokonale:-)
pistalka
  27. 10. 2010, 16:32
První román bych hodnotil kolem 80%, druhý kolem 70%. Na debut to je velmi dobré, kdybych to četl v době vydání (přelom 80. / 90.let), byl bych nejspíš nadšen. Deaver se ale časem vypsal a v druhé polovině 90. let nám čtenářům naložil pořádnou nálož parádních thrillerů. Oproti nim Manhattan / Pornohvězda přece jen zaostává.