Ravelstein

Originální název: Ravelstein

Volvox Globator - 2002
ISBN: 80-7207-452-0

Volvox Globator (2002) 80-7207-452-0 203

Román Saula Bellowa je právem přijímán jako jeden z tvůrčích vrcholů jeho dosavadního díla. Titulní hrdina Ravelstein, univerzitní profesor politologie, jehož žáci zpravidla působí v prominentních postaveních ve Washingtonu, a Ravelsteinův blízký přítel Chick, literát a novinář, spolu vedou hovory o filosofických otázkách, které je odjakživa bytostně zajímaly: o podobě smysluplného žití, o stavu americké kultury a příčinách jejího kolísání, o vlažném vztahu dnešní mládeže k duchovním hodnotám a podobně — hovory, jaké asi vedl Saul Bellow se svým přítelem a kolegou z Chicagské univerzity Allanem Bloomem, který postavu Ravelsteina očividně inspiroval. Oba hrdinové bilancují na sklonku života: Ravelstein v průběhu románového děje umírá na AIDS, Chick — podobně jako nedávno sám Bellow — překonává těžké onemocnění. Román bezesporu patří k myšlenkově nejpozoruhodnějším dílům naší doby. (Založil/a: Markýz Gero)