Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Anna proletářka

59%
3 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Anna proletářka
 Všechny obaly
Anna proletářka
 Všechny obaly
Anna proletářka
 Všechny obaly
Anna proletářka
 Všechny obaly
Anna proletářka
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Anna proletářka
Poprvé vydáno celosvětově: 1928

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Československý spisovatel - 1979
Počet stránek: 319
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 34x v přečtených
v knihovně 26x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1979) 319 16. vydání
Československý spisovatel (1971) 262
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1946) 238
František Borový (1928) 324

Román o bouřlivých událostech roku 1919 a 1920, kdy se dělnictvo domáhalo na nové Československé republice svých práv a svobod hospodářských a sociálních.
Anna proletářka je příběhem děvčete z venkovské chudiny, které odešlo do Prahy sloužit a které se vlivem dramatických událostí roku 1920 stalo uvědomělou proletářkou. V ní, podobně jako v Gorkého Matce, je zachycen převod pracujících mas v uvědomělou revoluční sílu. Ztělesňuje jednu etapu zrání našeho pracujícího lidu, který trpké zkušenosti roku 1920, kdy česká buržoasie odhalila svou zrádnou tvář a potřísnila své ruce krví, poučily o tom, že jakékoliv naděje, vkládané v republiku Tusarů a Švehlů, byly jen iluzí, že sociálně demokratičtí reformističtí vůdci nejsou zástupci dělnictva, ale agenty buržoazie a že dělnictvo a pracující lid mohou vydobýt svého práva pouze revolučním bojem.
Příběh neuvědomělé venkovanky, služtičky Anny, utlačované a ponižované rodinou sprostých a rozháraných měšťáků, příběh Anny, která se zamiluje do revolučního dělníka Toníka Krouského a která se zásluhou jeho výchovy stane uvědomělou proletářkou, tento příběh je příběhem té části národa, které revoluční dny roku 1920 otevřely oči. Bylo-li co kladným výsledkem porážky našeho nezkušeného dělnictva, pak to bylo právě to, že se nejpokročilejší část našeho lidu zbavila falešných ilusí a že se rozhodla založit komunistickou stranu, která se v české literatuře po prvé ohlašuje v postavě Anny a především v postavě kovodělníka Toníka Krouského.
"Budete do nás střílet?" říká Anna přísně a nepřátelsky své bývalé zaměstnavatelce, která jí radí, aby v osudné prosincové dny držela svého Toníka doma, aby nepřišel do neštěstí. "Budete do nás střílet? My do vás také paní!" Postavy Toníka a Anny žijí a budou žít, jako dosud žije a bude žít Olbrachtův román, tato revoluční výzva našemu lidu a našim spisovatelům. (Založil/a: Markýz Gero)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ariko
60% 60% 60% 60% 60%
  4. 9. 2014, 15:37
Co napsat - zvláštní lovestory z doby těžkého socialismu. Spíš než příběh dvou lidí mi celá kniha přišla jako agitace o síle socialistického jedince. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale na druhou stranu už po ní asi nikdy nesáhnu podruhé.
svobodka
40% 40% 40% 40% 40%
  16. 11. 2012, 10:49
Za minulého režimu byl v Olbrachtově tvorbě hodnocen jako nejlepší román. Když jsem ho přečetla, dost mě to udivilo. Mně to přišlo jako červená knihovna naruby. Po revoluci jsem si konečně přečetla, že se naopak jedná o jedno z jeho nejslabších děl, potěšilo mě, že jsem se nemýlila.