Originální název: Podivné přátelství herce Jesenia

Československý spisovatel (1982) 300
Mladá fronta (1960) 255
Melantrich (1936) 299
František Borový (1919) 444

Stavebně složité dílo účtuje ze "zlým samotářstvím" a je budováno kontrastními životními postoji dvou herců, anarchisty a světoběžníka Jana veselého, blížence Olbrachtových vášnivých tuláků, a ukázněného, humanismem prostoupeného Jiřího Jesenia.
Míří k syntéze kladných složek dvou rozdílných životních postojů, směřuje k přerodu člověka, který se zříká svého osamocení a mění v bojovníka za společensky progresivní ideály.
Za tyhle cíle i Jan Veselý umírá, zatímco pasivní a ukázněný herec Jesenin žije dál svůj herecký život. (Založil/a: Markýz Gero)

lucascus
  17. 11. 2015, 22:47
Luxusní, polozapomenuté dílko. Zařadil bych ho k nějvětším skvostům české literatury, a jednoznačně pak mezi nejlepší psychologické romány, které jsem četl. Olbracht si precizně hraje s charaktery postav, čtenář je neustále v napětí a chtivý dalších a dalších stránek. Toto dílo potvrzuje velikost IO, a donutilo mě přečíst i další jeho knihy.