Originální název: Žalář nejtemnější

Československý spisovatel (1973) 145
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 186
Československý spisovatel (1954) 226
František Borový (1916) 189

Kniha vypráví o chorobném a náhle osleplém žárlivci, do jehož domu, díky jeho oslepnutí a ku pomoci jeho ženě přichází pomocník. Slepý muž cítí, že jeho manželství je omylem, ale není silný na to, aby ho zrušil a tak stále hledá nové důkazy o nevěře své ženy, až přivede celé drama k tragickému rozuzlení. (Založil/a: Markýz Gero)

vladislaus
  17. 7. 2013, 14:45
Hlavní postava románu mi byla tak odporná, že i díky tomu dávám jen 3 hvězdičky. Žalář nejtemnější není ani slepota, ani láska ani žárlivost, ale EGO.
lusk_lusk
  6. 5. 2015, 0:28
Doslova psychologický triller. Když opomenete cukrovanou škrobenost chování postav naprosto typickou pro románovou tvorbu této doby, je téma a zpracování docela moderní. Jako čtenářka seznámená pouze s Nikolou loupežníkem jsem toto vůbec nečekala. Byl by to skvělý námět na nějaký krátký film, velmi experimentální, s tím jak je hlavní postava dokonale nesnesitelná potácející se nad propastí svého nitra...

* tak trochu jsem doufala že se paní komisařová dá dokupy se studentíkem, jejímu muži by to i přes to mrzáctví a bídnou smrt patřilo.
Hovnobuřt
  7. 10. 2012, 22:40
Asi největší knižní překvapení. Totální misantropie, dekadence, ironie i beznaděj. Psychologicky tak vynikající, že se komisařem Machem opravdu stanete! Jak jeho myšlenkové pochody čím dál víc nabírají na intenzitě, máte najednou pocit jako byste byli na drogách... Kniha prostě nehorázně graduje a finiš... finiš díky své originalitě vůbec nejlepší co jsem měl kdy možnost číst!
Ženy vy to radši nečtěte, buď se zabijete hněvem vůči té dekadenci (že Žalář nejtemnější je vězení? Slepota?... Je to láska!) a nebo lítostí k hlavnímu hrdinovi...
Jen to mohlo mít o pár set stran víc :(