Originální název: Ferdydurke

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0260-4

Argo (2010) 978-80-257-0260-4 272
Torst (1997) 80-7215-037-5 280

Moderní, černohumorná a bytostně ironická klasika od autora, jehož Milan Kundera považuje za velikána literatury dvacátého století. Ferdydurke je třicátník, který se pod dohledem šíleného doktora filozofie Pimka mění v puberťáka, který musí znovu projít všemi strázněmi dospívání, aby si potvrdil, že život je jednou dlouhou sérií všelijakých ponížení a trapných situací. Witold Gombrowiczse sepsáním tohoto románu, v němž se vysmál všem formám přetvářky, přiřadil k takovým osobnostem světového románu, jako byli Franz Kafka, Robert Musil,Samuel Beckett nebo Hermann Broch. (Založil/a: Markýz Gero)

togaf
  27. 9. 2012, 11:34
Gombrowiczův smysl pro nesmysl (řečeno slovy Horníčka) mě okouzlil, nadchl a odrovnal. Ostaní Gombrowiczovi knihy na mě tak omračující dojem neudělaly, možná proto, že jsem očekávala příliš. Ferdydurke je zkrátka jen jeden.
Tanmut
  10. 5. 2013, 18:36
Dílo protikladů. Jedno ze semínek postmoderny, které se dočkalo svého teoretického obejmutí a zařazení až nějakou dobu po svém vydání, dokládá to i autor sám svým mnohomluvným tázáním nad smyslem a formou svého spisku. Ono tázání je příznačně též odpovědí na důvod Kunderovy lásky k tomuto: je zřejmé odkud odkoukal své bijekce filozofie a příběhu.
Ačkoli se dá Ferdydurke nazvat satirou, sotva jde o román humorný či snad čtivý, méně trpělivý čtenář jej nejspíš brzy odloží. Gombrowicz totiž každý svůj nápad obalí vrstvami odvozenin, derivátů, synonym i antonym, což na mě do prvního teoretického intermezza působilo dost rušivě, ale poté už mi to přišlo jako integrální součást celku. Pak už jen zbývalo probojovat se záplavou symboliky všech těch držek a zadniček, což mě příliš neoslovovalo, a tak nemohu říct, že jsem byl čtenářsky uspokojen.
Jana Edita
  29. 5. 2016, 22:47
Inu - byla to jízda, až mi z toho jde hlava i zadnička kolem. Ne, asi jsem to úplně nevstřebala, ale pro tu radost ze čtení dávám 4 hvězdičky.
meru
  2. 8. 2012, 15:59
tak jsem tedy pěknej trouba, že jsem to přečetla ^_^ ... a nepepř Petře vepře pepřem ... hahahaha ^_^