Poutník - Mágův deník

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Argo - 2002
ISBN: 80-7203-410-3

Argo (2002) 80-7203-410-3 177

Tato kniha, která získala autorovi mimořádnou popularitu, je podrobným líčením jeho pěší pouti do Santiaga de Compostela a zhodnocením získané duchovní zkušenosti. Po stopách středověkých poutníků se Paulo pod vedením učitele a přítele Petra vypravil, aby našel meč, který mu byl při slavnostním rituálu jednoho esoterického řádu pro přílišnou pýchu a posedlost zázraky odepřen a ukryt kdesi na svatojakubské cestě. Během náročných zkoušek, s jejichž pomocí poutník jednotlivé úseky cesty za ztraceným mečem zdolává, se vyvíjí i složitý vztah učedníka a mistra ve vzájemném dávání a přijímání.

Rames
  8. 7. 2012, 14:08
Velmi čtivé vyprávění o pouti mága. Na rozdíl od Alchymisty nám nejsou vnucována žádná pseudo moudra a přesto že kniha je velmi katolická doboručila bych ji milovníkům fantasy.
ROB33
  18. 10. 2015, 19:41
Žvásty, žvásty, nesmysly, iracionální bláboly!!! Ani to snad jinak nejde vyjádřit. Jsem ateista a tohle bylo na mě opravdu moc. Pár zajímavých myšlenek v této knize je, ale jinak jsem se při čtení často nudil. Jedinou jakžtakž kvalitní kapitolou bylo setkání na templářském hradě při iniciačním obřadu. Alchymista se mi líbil mnohem víc, bral jsem Alchymistu jako pohádku, možná kdybych četl teď tak bych také nebyl tolik nadšen. Každopádně autor u mě ztratil důvěryhodnost, jestli knihu myslel vážně, nebál bych se ho nazvat šarlatánem.
Eset
  1. 9. 2013, 12:35
Ze začátku velmi čtivé a řekla bych, že i dost jsem se zamýšlala nad tou knihou, ale později pro mě jen utrpení knihu dočíst. Nudné, nečtivé a hlavně mi přišlo něco až absurdní. No nevím jestli budu od autora ještě něco číst nebo mě takhle kniha absolutně odrabila.
Mivla
  18. 10. 2012, 23:21
K této knize jsem se dostal náhodou. Vypůjčil jsem si ji na návštěvě - namátkou mezi dalšími. A rozhodně nelituju. Je to sice trochu náročnější čtení, ale nenechá čtenáře vydechnout.
Hrdě se řadím mezi ty, kteří tuto knihu doporučují. Stojí za to si ji přečíst
Darwinista
  19. 7. 2013, 15:07
Ještě jednou jsem se teda nechal přemluvit abych dal Paulovi Coelhovi šanci, nicméně je to ještě horší než alchymista - křestanská teologie navázaná na absurdní příběhy, toto musel prostě napsat člověk v schizoidní atace nebo vyslovený podvodník který si myslí že když napíše něco dost "postmoderně" tak mu lidi zatleskají za všechno a lidi skutečně tleskají. No taková braková literatura poráží vědeckou 10:1 lidi jsou zkrátka líní přemýšlet.
gofis
  11. 11. 2011, 15:13
Coelho vypráví a své pouti do Santiaga de Compostely, díky které si splnil svůj životní sen. Knihu jsem přečetla s nadšením a můžu jen doporučit.
misssicccka
  17. 8. 2010, 19:35
Poutník - cesta Paula Coelha za tím stát se světově uznávaným autorem začíná :). A naštěstí neskončila. Jsem moc ráda, že existují knihy jako tato. Knihy, které nutí přemýšlet čtenáře a chápu, že to pro některé lidi může být náročné. Ale o tom to přeci je, kniha má něco sdělovat, předávat a vyvolávat. Není to přeci o tom, abychom knihu shltli a jeli dál. Přemýšlejme nad tím, co nám autor chtěl říci a předat. Myslím, že oprávněně existuje bibliografické dílo Mág o Paulu Coelhovi.
yvona
  22. 5. 2013, 21:35
Nevím, jestli bych dokázala tu knihu přečíst celou, ale jsem ráda, že jsem si ji díky synovi poslechla na cd. Alchymista se mi ale líbil daleko víc.
Mifeet
  11. 2. 2010, 12:50
Jedna z velmi mála knih, kterou jsem nebyl schopný dočíst. Příběh začíná pasováním hlavní postavy na Mistra a Rytíře řádu RAM, a pokračuje v poněkud okultistickém duchu. Některé myšlenky v knize mi připadaly tak scestné, že jsem ji raději nechal nedočetnou.
Anythorn
  15. 8. 2013, 19:44
Po několika jiných knihách od stejného autora pro mě tato kniha byla zklamáním. Nedokázala jsem se na ni soustředit a nedočetla jsem ji. Možná jsem byla ve špatném rozpoložení a možná je jen jiná než ty ostatní. Možná se k ní tedy vrátím.
Monika Houšková
  17. 6. 2016, 9:13
Čekala jsem něco jako klasický cestopis a nemohla se ze začátku prokousat přes ty rytíře a meče a zkoušky, jako jestli to má být fakt nebo je to vymyšlené. V první třetině jsem často narážela na věty či odstavce, které jsem si četla pořád dokola a říkala si "no to je ono, takhle přesně to cítím, vnímám, jen to nedovedu popsat slovy!". Z počátečního rozpaku jsem přešla v totální nadšení, ale jak jsem se ubírala ke konci, nějak mě to přestalo brát, nevím proč. Dočetla jsem jen proto, abych se dozvěděla, jestli se moje pocity nezmění, ale nestalo se tak. Třebas napodruhé, v jiném čase a rozpoložení..
愛か
  28. 7. 2014, 22:51
Po knize Veronika se rozhodla zemřít je tato kniha pro mě velkým zklamáním. Na můj vkus přehuštěno duchaplnými myšlenkami. Sama jsem Camino absolvovala 3x, právě proto mě zajímalo, jak jej autor pojme. Osobní zážitky holt kniha nepřekoná (a o tom to možná celé je). Kniha vlastně není o samotné pouti do Santiaga, toto prostředí je v knize použito jen jako pozadí děje, které v podstatě nehraje roli (viz. cesta z Cebreira). Jedno velké dík si knížka přece jen zaslouží - znovuobjevení Svatojakubské cesty.
V.H.
  28. 9. 2013, 13:56
Vzhledem k tomu, že mi podobná dobrodružství oponují jsem se nechal nenásilně vtáhnout do děje. S Paulem a Petrusem jsem proto prožíval radost i smutek a všechny nevšední zážitky a zjištění jako bych byl samotnou součástí jejich příběhu. Při čtení Paulových knih, obzvláště téhle, dosahuji pocitu klidu a sounáležitosti.
Tyto knihy je třeba číst s cílem je pochopit. Není obsáhlá stranami, ale obsahem.
Srdeční záležitost!
michibla
  6. 8. 2013, 21:25
Od Coelha jsem se zdatně prokousala knihou Jedenáct minut, ale tohle je těžší kalibr. Kniha není dlouhá a jde ji přečíst za jedno odpoledne (teoreticky), ovšem když se každých deset stránek musí člověk přesvědčovat aby četl dál, pak to není jen na jedno odpoledne. Kniha je plná (s)myšlenek a jen opravdu málo z nich jsou skutečně dobré. Coelho píše to, co si myslí, že se bude líbit mladým rádoby intelektuálům.
Lidé, co píší a říkají velké myšlenky se o to nesnaží. Tady je to křečovité snažení vidět na každém řádku.
Další chybou, ovšem mou chybou, je, že si pod řádem RAM prostě nedokáži představit nic jiného, než partu ajťáků křepčících nad pamětí RAM. Ovšem to je moje chyba.
Konečně pak to, že kdyby to pojal někdo jiný buď jako cestopis nebo jako fantasy, mohlo to být dobré, ale tohle opravdu ne...
Mistwraith
  25. 10. 2012, 17:56
Kniha podle mne patří do lepšího průměru. Sděluje nám, jak důležitá je pokora k životu i věcem kolem nás, jak důležité je dívat se na svět otevřenýma očima, a že by si měl člověk jít za svým životním cílem a poznáním. Líbí se mi také barvitě popsané situace, kdy může čtenář popustit uzdu své fantazii a vidět knihu, jako film, který se míhá před očima. Na druhou stranu jsou pasáže, které jsem přelouskala jen z nutnosti v naději, že zase přijde pasáž, která je více záživná. Kniha je "poučná", ale bohužel, nedokázala mne zcela pohltit.
študent
  14. 8. 2012, 17:30
Tuhle knihu mi někdo strčil, když jsem byl na konci Camina de Santiaga a kráčel na Fisterru. První věc: Tahle kniha není vůbec o Caminu. Pokud si chcete přečíst knih o opravdovém caminu, přečtěte si Camino od Shirley MacLaine. Skutečné Camino je totiž mnohem skromnější, je to o lidech, ne o démonech, kouzlech a posraném meči, a je mnohem víc, než Coelho vůbec dokáže popsat. Druhá věc: Do každého odstavce se snaží nacpat co nejvíce pseudomouder, což má za následek to, že ta kniha působí naprosto nekonzistentně, a působilo to na mne spíše tak, že o pravdivosti jeho "myšlenek" se snaží přesvědčit spíš sám sebe. Když jsem to dočetl v autobuse zpátky do Santiaga, ve vzteku jsem to mrsknul nahoru na poličku a byl si jist jedním: Coelho je přesně to, co jsem si o něm myslel. Špatný spisovatel, který se halí do okrasného hávu. A odmítám sáhnout na jakoukoli jeho další knihu, protože je to ztráta času.
SonaH
  3. 11. 2011, 12:02
Autor občas zachází do extrému a je těžké některým zážitkům uvěřit. Součástí každé kapitoly je popis duchovního cvičení.