Spi!

Spi! Originální název: Slaap!

Kniha Zlín - 2010
ISBN: 978-80-87162-34-7

Kniha Zlín (2010) 978-80-87162-34-7 148

Asi bychom těžko hledali dvě rozdílnější povahy, než jsou dva hlavní hrdinové románu "Spi". Na jedné straně mladá krásná Maja, která má zdánlivě vše, co je třeba k relativně šťastnému životu – dobré vzdělání, vlastní existenci i byt, milujícího přítele a spoustu přátel. Na druhé straně stárnoucí Benoit, syn prostitutky, odchovanec dětských domovů, který se příležitostně živí jako plavčík či noční vrátný.
A přece je oba něco spojuje – chronická nespavost. Maja se jí nejprve snaží všemožně čelit. Zkouší dobře míněné rady přátel, relaxační videokazety i kurzy, ale nic nepomáhá. Ve chvíli, kdy je zoufalá a kdy už zdánlivě přišla o všechno – milence, přátele i sebekontrolu - , jí setkání s Benoitem obrátí život naruby.

I když je román "Spi!" debutem, jedná se o neuvěřitelné vyzrálé a celistvé literární dílo. Autorka bravurně pomocí střídajících se vypravěčů zachycuje stav duše, mysli i těla dvou lidí, kteří díky své nespavostí ztrácejí pojem o čase, o tom, co je skutečností a co snem. (Založil/a: al-ma)

Annelies Verbeke Annelies Verbeke
*06.02.1976

inhalium
  21. 6. 2011, 22:54
Až na popisy nespavosti, které působily velmi autenticky a prožitě, bych zrovna Slaap! zařadila k velmi nesympatickým románům nové éry. Hlavní hrdinka Maja je omezená svou sebezahleděností, děj knihy, forma - syntax - cokoliv - nepřináší nic nového. Štve mě to hlavně proto, že v anotaci knihy bylo psáno "vyzrálé dílo." To můžeme vidět u každého nového díla, které není až tak na odpis.
BíláVrána
  8. 3. 2013, 21:39
Spi! jsem si sehnala na základě recenze, zveřejněné serverem iDnes v květnu 2010, kde bylo knize přisouzeno 70%. Sama insomnik byla jsem velice zvědavá, zda mi kniha pomůže v dlouhých nocích s usínáním...
...Nepomohla. Postavy knihy mi byly krajně nesympatické, děj předvídatelný. Jazykové prostředky se mi vzhledem k ději a charakteru postav nezdály vhodně zvolené; promluvy působí poměrně strojeným a pozérským dojmem. Prakticky po celou dobu četby jsem se pohybovala někde na pomezí touhy knihu okamžitě odnést zpět do knihovny a velice vysoko pozvednutého obočí. Ach jo.
Tuleník
  9. 2. 2013, 13:10
Neobvyklá, místy poetická, styl psaní na hranici mezi poezií a prózou, téma velmi zvláštní, osudy lidí inspirativní.

Nejsem literární kritik, abych hodnotila vyzrálost stylu autorky, tak můžu jen říct, že jsem na několika místech byla zmatená a musela otočit stránku zpět, co mi uteklo.

Hlavní hrdinové jsou svým způsobem sympatičtí, byť totálně sebestřední (no, potkat je v reálu, asi bych moc sympatií nenašla). Řeší dost zapeklité životy s velkou komplikací, kterou vůbec nedokážu pojmout. Postupný rozklad osobností a šílenství rozumu. Touha po lidském teple kombinovaná se závistí a snahou se pomstít za své prokletí. Nevyzpytatelné reakce, setření rozdílů mezi imaginací a realitou.

Tohle rozhodně není lehká kniha. Kdyby to byl film, byl by střihově a obrazově velmi náročný - osudy různých osob se proplétají v čase i v prostoru.

Řekla bych, že stojí za pozornost, minimálně proto, že nepluje v hlavním proudu řeky současné tvorby.