Trocha Magie

Originální název: Magic: The Final Fantasy Collection

Mustang - 1998
ISBN: 80-7191-250-6

Mustang (1998) 80-7191-250-6 280

Jak ví na téhle planetě téměř každý, Isaac Asimov byl tím nejtalentovanějším, nejproduktivnějším a nejproslulejším spisovatelem sci-fi, jaký kdy žil. Mnohem méně lidí ale ví, že během své padesátileté kariéry rád bavil sebe a své čtenáře psaním povídek patřících do žánru fantasy.
Stejně jako velikáni viktoriánské éry, které tak obdivoval a jež tolik připomínal vážností i pracovitostí, psal Isaac Asimov, aby pobavil a zároveň i poučil: své čtenáře udivoval, rozptyloval, a někdy je prostě okouzlil či oslnil. Asimovovy fantasy vznikaly často na jediné hříčce či nápadu. Pokaždé však ctily nejzákladnější zákony logiky a racionality. Dokonce i jeho čarodějové jsou logici a draci respektují termodynamické zákony.
A nyní vyhmátneme onen klíčový rozdíl mezi magií a jakkoli vyspělou technikou. Stojíme-li před něčím tak podivným, že tomu nejsme schopni porozumět, ať už je to dílo vědy nebo nějaké skutečné magie, pak si stačí položit jedinou otázku: "Jaké jsou hranice, v jakých se síla, jež toto stvořila, pohybuje?"
Magie žádné hranice mít nemusí; věda ano.
Stejně jako velikáni viktoriánské éry i Asimov pracoval u psacího stolu až do smrti. Máme tedy za to, že jeho památku vhodně uctíme touto knihou, do níž jsme shromáždili všechny dosud knižně nevydané fantasy povídky, jež za svou neskutečně plodnou dráhu napsal. Některé jsou možná ironické, jiné zase povznášející, ale všechny pobaví a dovolí čtenáři, aby se seznámil i s jinými částmi Asimovova génia.

Povídky:
- Zdravíčko (To Your Health)
- Kritikem ze zásady (The Critic on the Hearth)
- Jak si najít práci (It's a Job)
- Brrr, to je ale zima (Baby, It's Cold Outside)
- Cestovatel v časem (The Time Traveler)
- Víno je posměvač (Wine Is a Mocker)
- Šílený vědec (The Mad Scientist)
- Pohádka o třech princích (The Fable of the Three Princes)
- Jdem na nepřítele (March Against the Foe)
- Na severozápad (Northwestward)
- Princ a drak (Prince Delightful and the Flameless Dragon)

Články:
- Trocha magie
- Meč a magie
- O Tolkienovi
- Za starých časů
- A tehdy kráčeli obři na Zemi
- Kdy se fantasie stává fantasy
- Zdráhavý kritik
- Delší dobu opici pozorovati
- Přemýšlení o přemýšlení

Ailees
  29. 7. 2012, 21:01
Vždycky jsem se setkávala jenom s pozitivním ohlasem na Asimova - a samozřejmě mě to dostatečně navnadilo, abych si přečetla nějaké jeho dílko. Ale asi jsem si vybrala hned napoprvé špatně :) Trocha Magie mě opravdu ničím nezaujala. Kromě pár světlých momentů v podobě zamyšlení nad samotnými principy fantasy to byla jedna velká nuda. Ještě teď, když pomyslím na Azazela, běhá mi mráz po zádech (stálo mě to dost přemáhání povídky o něm vůbec dočíst). Příště zvolím raději něco ze žánru sci-fi; pokud ovšem ještě nějaké příště bude.