Kráľ Matej pod Manínom

Profil knihy je v jiném jazyce

Kráľ Matej pod Manínom

Nezistené / Iné - 2003
ISBN: 80-7090-666-9

Nezistené / Iné (2003) 80-7090-666-9

Z autorovej zbierky povestí vybral a prerozprával Stanislav Muntág. A tak, nech sa páči nahliadnuť do nevšedného sveta našich pra-pra-pra... Skrátka, otcov našich i materí! Otvárajú sa pred Vami úžasné, starodávne, tajuplné i žartovné príbehy, zvesti a povesti z Javorníkov a Strážovských vrchov. Päťapäťdesiat príbehov o svetlonosoch, vílach, pokladoch zberateľ zapisoval od rozprávačov na posedeniach, priadkach či driapačkách, za ďalšími prechodil kopce i hory. Zbierka nás zavedie do Považskej Bystrice a jej okolia, do Bytče, odkryje nám Papradniansku dolinu, odhalí, prečo sa skalné bralo volá Cigánka, prečo sa krivá dedina nazýva Rovné. Prevedie nás históriou od pohanských čias, cez osídľovanie z ďalekej Ukrajiny, tatárske výboje, vysťahovalectvo do Ameriky, až po odboj v druhej svetovej vojne a napokon súčasnosť v stručnom historickom náčrte jednotlivých obcí v poslednej kapitole.
Kniha bola ocenená cenou Ministerstva kultúry SR ako Najkrajšia kniha Slovenska 2002 v kategórii Literatúra pre deti a mládež.