Já, Asimov

Originální název: I. Asimov: A Memoir

Český spisovatel - 1996
ISBN: 80-202-0608-6

Český spisovatel (1996) 80-202-0608-6 664

Isaac Asimoc (1920 - 1992) je bezesporu nejslavnějším autorem žánru science fiction a dobře jej znají i čtenáři, kteří jinak této literatuře neholdují. V češtině již vyšla většina jeho beletristického díla včetně slavného cyklu o Nadaci a seriálu románů a povídek o robotech. Asimov je synonymem dobré, technicky i vědecky fundované a především napínavé science fiction, a ve světě je navíc znám jako plodný autor populárně naučných knih pro mládež i dospělé.
Vlastní životopis se rozhodl napsat pro své potěšení až v těžkých chvílích nemoci, kdy mu již docházely fyzické síly. Název Já, Asimov je vlastně parodií jeho jiné slavné knížky Já, robot, která v češtině vyšla v roce 1984. Vedle mnoha ocenění, kterých se dostalo jeho knihám, získal Asimov v roce 1987 i prestižní titul Velmistr žánru science fiction. Od roku 1977 také v USA vychází magazín science fiction, který nese jeho jméno a dodnes patří mezi nejúspěšnější periodika v tomto žánru.
Isaac Asimov v této knize bilancuje svůj život nabitý prací i těmi nejpodivuhodnějšími náhodami, otevřeně se vyjadřuje k tématům, jako je náboženství, život po smrti, láska, manželství, ženy, ale třeba i obyčejné klobouky...
Příjemná četba - ale i absolutní nutnost - pro legie příznivců Isaaka Asimova. Skvělá příležitost poznat osobně, takřka z bezprostřední blízkosti autora nejznámější fantastické ságy Nadace a knih Konec věčnosti, Já, robot či Ocelové jeskyně. Spolu s Asimovem sledujeme dějiny 20. století, jeho nejednoduchou cestu ke slávě, klípky i odhalení z amerických literárních kruhů, čteme úvahy na nejrůznější témata, napsané tak vtipně a přitom jednoduše, že tyto Paměti lze právem považovat za jedny z nejčtivějších vzpomínek vůbec.

Peter.Melon
  30. 4. 2012, 18:30
Dobrá kniha.Je to takový životopis.Zaujme i potěší.Autorem je sám Asimov.Mapuje život tohoto scifi autora.
Samariel
  17. 7. 2015, 13:36
Ač jsem se bál, že mne tento tlustopis bude nudit, tak se tomu naštěstí nestalo. Asimov prostě uměl zajímavě popsat spisovatelské řemeslo.