Svedok nádeje ll.

Profil knihy je v jiném jazyce

Svedok nádeje ll.

Nezistené / Iné - 2000
ISBN: 80-7145-477-X

Nezistené / Iné (2000) 80-7145-477-X

Prinášame v poradí 2. diel trilógie o živote a diele Jána Pavla II. z pera amerického filozofa a teológa Georga Weigela.Aplauz superlatívov, ktorými svetová verejnosť prijíma neobyčajný životopis neobyčajného človeka, Weigelovo svedectvo o Svedkovi nádeje, nie je lacným entuziazmom ani lacnou reklamou. Autor si naň zarábal dvadsaťročným vedecky poctivým, filozoficky a duchovne premysleným a literárne vyzretým objavovaním života človeka, ktorý rovnakú dobu zásadne poznačoval osudy Cirkvi a sveta, dával smer končiacemu sa storočiu a vstupný tón nádeje novému tisícročiu. Karola Wojtylu väčšina z nás spoznala až keď si vybral meno Ján Pavol II. Žiaden človek však nie je ostrov. A osamelým nie je ani žiaden jeho čin. Je bytostne zarámovaný do dejov i prítomnosti svojho rodu i v tajuplnej línii osobných dejín. Naozaj všetko so všetkým súvisí. Karola Wojtylu nazvali pápežom z ďalekej krajiny. A treba dodať, že pre väčšinu sveta aj neznámej. Svet so záujmom sledoval prvé i ďalšie kroky nového pápeža. Otázky kde a prečo sa tu vzal, prečo je taký, aký je, si stíhal položiť len málokto. A ešte menej bolo tých, čo mohli nájsť uspokojivú odpoveď. Chýbali podklady. Prináša nám ich prvá časť tejto výnimočnej biografie. Aj nám, zemepisným susedom pomáha hlbšie pochopiť tú ďalekú a neznámu krajinu a v živote jej veľkého syna objaviť tú tajuplnú červenú niť, ktorú viedla ruka Prozreteľnosti tak, že v ňom nebolo nič náhodou. Ani smrť matky, ani výchova otca, chlapčenské hry a mládenecké záujmy, knihy, ktoré sa mu dostali do rúk, ľudia, ktorí krížili či spolutvorili jeho životné cesty. V novom svetle objavíme pápeža a možno i samy seba nakoľko i naše osudy sa odvíjali za jeho historického pontifikátu a v súradniciach tej istej Prozreteľnosti.

George Weigel George Weigel
*1951