Azazel

Originální název: Azazel

Laser-books - 1994
ISBN: 80-85601-69-9

Laser-books (1994) 80-85601-69-9 240

Isaaca Asimova není třeba českému čtenáři nijak představovat. Cyklus Nadace, povídky o robotech, klasické sci-fi romány - brilantní díla, vesměs značného rozsahu a závažného obsahu. Ale I. Asimov se také rád smál. Tato kniha je sbírkou jeho půvabných a hravých povídek.
Představte si, že máte démona. Ne v hlavě ani v duši, ale v kapsičce saka. Je malý, dvoucentimetrový, a má bříško jako kuličkové ložisko. Občas si ho zavoláte a s jeho pomocí se pletete do života vašich známých. Ale tahle malinká ocasatá příšerka není z našeho světa. Nevyzná se v životě na Zemi a tak se sem tam něco nepovede. Něco zvrtne. Něco je zkrátka jinak...

Povídky:
- Dvoucentimetrový démon (The Two-Centimeter Demon)
- Jeden večer zpěvu (One Night of Song)
- Úsměv, jenž se ztrácí (The Smile That Looses)
- Kořist náleží vítězi (To the Victor)
- Temné dunění (The Dim Rumble)
- Záchrana lidstva (Saving Humanity)
- Věc zásady (A Matter of Principle)
- Zlo, jež pochází z pití (The Evil Drink Does)
- Čas k psaní (Writing Time)
- Tiše padá sníh (Dashing Through the Snow)
- Logika je logika (Logic Is Logic)
- Cestovatel (He Travels the Fastest)
- Úhel pohledu (The Eye of the Beholder)
- Věci mezi nebem a Zemí (More Things in Heaven and Earth)
- Jak z tváře vyčíst pravou mysl (The Mind's Construction)
- Jarní bitky (The Fights of Spring)
- Galatea (Galatea)
- Fantastický rozlet (Flight of Fancy)

Myrddin33
  9. 8. 2015, 22:31
Nemohu se ztotožnit s názorem Petera, že by mě kniha nudila. Ba naopak, dobře jsem se bavil a co bych asi vyzdvihl nejvíce, což je asi vysoce subjektivní vidina, jsou jména, která v příbězích figurovala. Antioch, Artaxerx, Sofokles Moskowitz, Baldur a další mě prostě dostávaly. Samozřejmě se kniha pro mne nevyrovná sérii Nadace a je to opravdu "jiný Asimov", jak také v úvodu varuje, ale mohu říci s čistým vědomím, že kniha je povedená. Vlastně ani nevím, který z příběhů bych pomyslně vyzdvihl, protože každý měl svůj zajímavý ráz a tak nějak mi přišly všechny povedené. Promluvy autora s Georgem byly vtipné, i když se divím, že by Isaac měl takovou trpělivost s osobností jako je George (a tolik přebytečných dolarů, i když zhodnocených příběhy). :)
(A jen tak na okraj, čtyři hvězdičky dávám spíše proto, abych odlišil Nadaci jako mou oblíbenější. A také proto, aby mé hodnocení vypadalo lehce objektivně, i když má objektivita je rovna nule, jelikož mám pro Asimova slabost)
Peter.Melon
  16. 4. 2013, 12:45
Azazel je možná dobrá kniha,ale mě celkem nudila.Asimov má jistě lepší knihy než je tato.Zkuste si ji přečíst a uvidíte...
Toffife
  12. 10. 2015, 11:56
Ač jsem Asimovovou fanynkou, touto knihou jsem byla zklamaná... Geniální myšlenka a prvích pár příběhů bylo perfektních, ovšem pak už šlo jen o to knihu dočíst... Neustále se opakující schema už ničím nepřekvapilo (jakmile George začal vyprávět, bylo jasné, jak příběh skončí) a výsledek bohužel jaksi nudil :(