Nevlastný brat

Profil knihy je v jiném jazyce

Nevlastný brat

Slovart - 2004
ISBN: 80-7145-862-7

Slovart (2004) 80-7145-862-7

Román Nevlastný brat tvoria rozličné príbehy, ktoré sú realistické i fantastické, humorné i hlboko tragické. Kritici nazvali román nevšednou rodinnou kronikou, božskou komédiou, diabolskou tragédiou či autorovou tour de force. Autor používa celý orchester hlasov, jeho základným tónom je však bolesť z neprítomnosti, pocit straty a žiaľu, ktorý zmierňuje humor, priateľstvo a nádej. Chceš, aby som zabil tvojho otca, Barnum? pýta sa Fred, hlavná postava románu v prológu a táto otázka prebudí zlé predtuchy. Fred a jeho vzťah k o päť rokov mladšiemu bratovi Barnumovi sú centrom románu. Barnum po celý život trpí svojím malým vzrastom. V škole sa mu vysmievajú pre jeho meno a výšku, šikanujú ho. Fred ho zavše zachráni pred výpraskom. Obaja bratia predstavujú protiklady. Fred je boxer, Barnum je umelec, Fred je tvrdý a mlčanlivý, Barnum citlivý, túžiaci. Barnum nemá nijakých priateľov, až do chvíle, kým sa nezoznámi s Pederom a Vivian.