Dve ženy v Prahe

Profil knihy je v jiném jazyce

Dve ženy v Prahe

Nezistené / Iné - 2004
ISBN: 80-7145-873-2

Nezistené / Iné (2004) 80-7145-873-2

Salvador Dalí si dlhé roky viedol denník, ktorý nám teraz predstavuje. Spočiatku ho zamýšľal nazvať Môj supertajomný život ako priame pokračovanie Tajomného života Salvadora Dalího, (SLOVART) no napokon sa rozhodol pre priliehavejší názov Géniov denník, ktorý presnejšie vystihuje realitu a figuruje aj na školských zošitoch, do ktorých si zaznamenával vlastné poznatky a zážitky z nezabudnuteľných stretnutí. Ide o denník v pravom zmysle slova, obsahujúci nespracované myšlienky, ergo pocity v surovom stave; duševné muky, ktoré ho prenasledovali ako maliara prahnúceho po dokonalosti a muža úprimne ľúbiaceho svoju manželku; výpovede rozmanitého charakteru a v neposlednom rade názory na estetiku, morálku, filozofiu i biológiu.

Táto jedinečná kniha je rukolapným dôkazom, že každodenný život génia, jeho psychika, krv kolujúca v žilách, tráviaci systém a kadejaké neduhy sa výrazne odlišujú od jednotvárneho životného štýlu celého zvyšku ľudstva; zároveň je to azda prvý denník, ktorý napísal génius, presnejšie fenomenálny génius, ktorého postretlo nevídané šťastie, že sa zasnúbil s nemenej fenomenálnym géniom Galy, svojej nenapodobniteľnej múzy a nadovšetko výnimočnej manželky, čo sa už za života tešila vznešenému prívlastku legendy...

... Pre tento pozoruhodný, prísne tajný a zároveň pravdivý dôvod bude nasledujúca výpoveď (podotýkam, že bez môjho priameho zásahu) od samého začiatku až do konca nevídaná, neslýchaná, nepretržitá a neodvratná, lebo ide o nefalšovaný denník vášho verného a poníženého služobníka Salvadora Dalího.

Juan José Millás Juan José Millás
*31.01.1946