Schodiště do temnot

Schodiště do temnot Originální název: Ten Second Staircase

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-236-2

BB art (2008) 978-80-7381-236-2 296

Je to případ šitý na míru Jednotce pro vyšetřování neobvyklých zločinů: kontroverzní současná výtvarnice je zavražděna a vystavena jako součást své vlastní, pobuřující instalace. Žádní podezřelí, žádný motiv, žádné důkazy - což je běžná situace pro nesourodou dvojici detektivů, Arthura Bryanta a Johna Maye. Ale tentokrát mají svědka - dvanáctiletého chlapce, který přísahá, že viděl maskovaného lupiče na černém koni...
Zatímco ostatní nevěřícně kroutí hlavami, Bryant a May berou jeho svědectví vážně - a pak je Loupežník spatřen znovu, na místě, kde dojde k další podivné vraždě. Ať už je vrahova identita jakákoliv, zdá se, že má políčeno na různé méně významné londýnské celebrity, a pomalu se stává jednou z nich. Bulvární tisk začíná vyvolávat paniku a Bryant s Mayem si s pomocí nejnovější členky týmu, Mayovy vnučky April trpící agorafobií, musí poradit s případem, v němž se objevuje všechno možné od nevraživosti mezi umělci, přes zvrhlý sex a pouliční gangy, až po templáře. Aby záhadu vyřešili, musejí detektivové použít všechny ortodoxní i neortodoxní metody, které mají k dispozici, včetně mytologie, čarodějnictví a psychogeografické historie londýnských „stvůr", současných i minulých.
A jako by jeden neřešitelný případ nestačil, začne to vypadat, že existuje souvislost mezi ním a desítky let starým vyšetřováním série vražd, které skoro rozbilo partnerství Bryanta a Maye...
Detektivy Arthura Bryanta a Johna Maye, nejstarší příslušníky Jednotky pro vyšetřování neobvyklých zločinů, nemůže zastavit ani vysoký věk. Jejich svérázná jednotka, jež se kvůli svým neortodoxním metodám stala trnem v oku metropolitní policie, si zakládá na své schopnosti řešit velice zapeklité zločiny. Bryant a May tvoří vskutku neobvyklý pár: May má slabost pro vdané ženy, kterou překoná jen jeho láska k vnučce trpící agorafobií, Bryant je neupravený, roztržitý muž a při pátrání používá velice nezvyklých metod včetně černé magie. Tato čtvrtá kniha s Bryantem a Mayem obsahuje bláznivou směsici černého humoru a napětí a lze ji jen doporučit čtenářům, kteří hledají nové zážitky v oblasti detektivní literatury. (Založil/a: trevize)

Christopher Fowler Christopher Fowler
*26.03.1953

vladislaus
  28. 10. 2011, 14:14
Tuto knihu si nezařadím mezi přečtené, protože jsem ji nedočetl. Je to dosti neortodoxní detektivka. Dle mého názoru nudná a nevydržel jsem se trápit do konce.