Einsteinův mozek a jiné povídky

Einsteinův mozek a jiné povídky Originální název: Einsteinův mozek a jiné povídky

Práce - 1987

Práce (1987) 392

Obsahuje povídky:
Tarzanova smrt
Ostrov pirátů
Proces, o němž se nikdo nedověděl
Tabu
Výprava opačným směrem
Jak zemřel kapitán Nemo
Druhý ostrov doktora Moreaua
Anděl posledního soudu
Poslední tajná zbraň třetí říše
Gangster v centrále
Upír LTD
Římské vítězství
Absolutní stroj (Založil/a: trevize)

Hledající
  22. 10. 2016, 21:04
Vedle „Skandálu v divadle snů“ byl tento soubor povídek mým druhým kontaktem se sci-fi literaturou v době mého dospívání. Je to už skoro 30 let, co jsem tuto nádhernou knihu dostal a poprvé přečetl. Jen její zažloutlé listy a lehce potrhaný obal by mohly hovořit o její „věkovitosti“. Když jsem ji nyní opět otevřel (poté co jsem dlouze brouzdal očima po knihovně a hledal něco „lehčího“) a začetl se, zjistil jsem, že co se týče obsahu, je bohužel pořád krutě „současná“ (tak jako tehdy). Úžasná mozaika příběhů z života jednoho či více lidí napříč „časem i prostorem“ (dnes, včera či v různě vzdálené budoucnosti), které však mají ve výsledku dopad na celé lidstvo. S velkým potenciálem k přemýšlení o nás, naší zkaženosti, nechuti a lenosti se změnit či se nechat jakkoliv poučit, a to mnohdy až apokalyptického rázu a dosahu. Krásné i smutné, depresivní, hrozivé, ale pravdivé příběhy, které nemají dobré konce, nebo aspoň ne takové, které bychom si přáli. A právě proto jsou tak dobré (poprvé jsem to obdivoval u E. M. Remarquea). Jsou doprovázeny skvělými obrázky, které ponurou atmosféru jen podtrhují. Sympatické je zasazení většiny příběhů do „české kotliny“, děsivé je to, že by se to tady mohlo skutečně stát. K přemýšlení je, jak takový text mohl vzniknout v období „totality“, paradoxně mi některé pasáže (třeba ve „Stelle ze třetí hvězdy“) přišly trochu „prorežimní“ (kapitalismus je jenom špatný, za „železnou oponou“ jsou lidé jen zkažení, víra je jen nesmyslný předsudek bez jakéhokoliv významu pro člověka atd). Ale možná se mi to jen zdálo (nebo bych to autorovi neměl vyčítat), protože to bylo psáno v „netolerantní“ době (50.-60.léta), a bylo proto potřeba udělat nějakou „úlitbu bohům“ totality, aby to vůbec mohlo vyjít v tisku. Myslím si, že autor je geniální, u žádné povídky jsem se nenudil, naopak. Nic jiného jsem od Nesvadby nečetl, ale podle mě toto musela být esence toho nejlepšího, co vytvořil. Knihu jsem nemohl odložit, hltal jsem jí.