Originální název: Onze Minutos

ISBN: 978-80-257-1217-7

Argo (2016) 978-80-257-1217-7 288
Argo (2009) 978-80-257-0211-6 221
Argo (2003) 80-7203-532-0 200

Proslulý brazilský spisovatel Paulo Coelho vyznává jedno krédo: mluvit o tom, co ho znepokojuje, nikoliv o tom, co chtějí lidé slyšet. Autor se ve svém románu inspiroval příběhem mladé Brazilky. Venkovská dívka podepíše v Rio de Janeiru s evropským podnikatelem smlouvu, která jí má zajistit kariéru tanečnice, když však pozná skutečné podmínky práce v ženevském podniku, dá přednost svobodnějšímu životu prostitutky. Tak předčasně vyzrává a vzdaluje se ideálům mládí, místo snů má cíl: našetřit peníze na koupi statku v Brazílii. Je zklamána citovými i sexuálními „vzory“ a představa harmonického tělesného i duševního splynutí dvou lidí jí připadá zcela utopická. Jakmile však symbolicky vkročí na starobylou poutnickou Svatojakubskou cestu, která Ženevou prochází, rázem se její tělo i duše začínají působením lásky opět shledávat.
Coelhův román Jedenáct minut není konvenčním vyprávěním o lásce a sexu, ale odvážným a velmi potřebným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

Barabura
  11. 2. 2011, 14:19
Prakticky ani jedna z postav mi nebyla sympatická. Hlavní hrdinka byla jenom hloupá šlapka, která se litovala a přitom se jen sebemrskala. Celou dobu mě jenom rozčilovala její divná povaha. Hrozná blbost.
Keatin
  4. 4. 2012, 15:05
Kniha se mi líbila moc. Zaujala mě ta jednoduchost, s jakou hlavní hrdinka jde vstříc svému osudu. Ta jednoduchost, jak Coelho vypráví o práci žen pracujících v sex businessu, o jejich pohnutkách k takové práci, o jejich prožitcích ...dost odvážné, pomyslíme-li na to, že o tom všem vypraví muž.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:09
Pro Coelha naprosto netypická kniha - děj je z naprosto reálného života, neopírá se zde o duchovní rady, ale popisuje lidskost ve všech jejích směrech. Přesto se mi to velmi líbilo, autor píše poutavě a nepředvídatelně. Rozhodně chybějící životní rady neubírají na hodnotě.
Seňorita Eskimo
  3. 2. 2014, 0:01
Nejsem skalní fanda slečny Achjo Bitch, ale když jsem četla její hejt #25, http://www.1000vecicomeserou.cz/25-paul-coelho/ , nemohla jsem si pomoct, protože ona dokázala sepsat to, co jsem se snažila v hlavě sama sesumírovat. Jen to napsala jako prase.

Odcituju kousek: "PC neléčí, nýbrž VYDĚLÁVÁ. Vydělává na slabších jedincích, kteří v těch banálně obecnejch pravdách usilovně hledaj sebemenší podobnost s vlastní existencí, aby pak mohli uvažovat o věcech doslova a do písmene tak, jak to ten bazerant napíše. PC je prachsprostej obchodník, byznysmen, co na lidech, co se v sobě ztratili, vydělal víc, než se mi kdy povede za celej můj poctivej pracovní život."

A dodám fakt, že celou dobu tam pláčou nad problematikou ženských orgasmů a jak nám to chlapi neumí pořádně udělat a jak nám to literatura a filmy podávají zkresleně, aby nám nakonec Paul vykreslil na OSMI ŘÁDCÍCH!! dosažení 5 ORGASMŮ za sebou a na vrch ještě jeden společnej. Kytice růží na letišti už to jen definitivně pohnojila.
Lucie.Terezie
  1. 2. 2012, 21:33
Coelho opět ukázal, že se vyzná v lidech. Ale příjde mi, že ženy zkoumal jen dost povrchně a na některých částech knihy je jasně poznat, že to psal muž. Ale zase kdyby to napsala žena, nemělo by to takové kouzlo. Je to kniha ze života, zajímavá. Asi se k ní už nebudu vracet, ale rozhodně nelituju přečtení. Je třeba brát to lehce s nadhledem a alegoricky, ostatně jako většinu děl tohoto autora.
Lalaine
  13. 9. 2011, 9:25
Abych pravdu řekla, čekala jsem od této knihy mnohem víc! Četla jsem Alchymistu a Veroniku, ale Jedenáct minut mě celkem zklamalo. Dlouhé rozmluvy a opakování rozprav o bolesti, slasti atd. Příběh vcelku dobrý a nápaditý. Znova bych si ji ovšem nepřečetla.
DanielOsbourne
  4. 4. 2014, 14:47
Moje první kniha od Coelha a její myšlenka se mi hodně zalíbila. Postavy jsou příjemné a příběh se hezky vyvíjí. Vážně jednoduchá kniha, která se čte jedna radost.
Blueberry
  1. 4. 2015, 14:38
Nádherná a inspirativní knížka. Na první pohled se opravdu může jevit jako román z červené erotické knihovny... Jenže mě se podařilo vzít si z jeho řádků mnohé a tak mohu napsat, že Jedenáct minut je dalším příběhem, díky kterému mám Coelha stále raději =) Pamatuju si, jaké pocity ve mě byli při čtení Alchymisty - a přesně ty teď mám po přečtení Jedenácti minut. Jen doufám, že nezklamu sebe sama - doufám, že teď mám skutečně něco, co vydrží..., i když ,kdo ví'? =) Uvidíme... =)
Henkie
  13. 1. 2014, 10:14
Zboznovala jsem Mariin denik. Ale byla jsem nastavena na spatny konec. Sem by mi proste vic pasoval, nez sladky happy-ending..
Presto se mi to dobre cetlo, i kdyz se mi jine Coelhovy knihy libily i vic.
Irene
  31. 5. 2011, 13:48
Pohádka, ale já chci věřit, že je to možné. :-) Moje oblíbená knížky, ikdyž chápu, že v tom někteří vidí jen velikánskou blbost. Ovšem já jsem kusem duše romantička.
MsAndy
  28. 6. 2016, 19:15
Na tuto knihu jsem narazila úplnou náhodou, protože mi ji koupil nějaký z příbuzných. Od Coelha jsem četla pouze Pátou horu a tudíž mě tento příběh dost překvapil, protože jsem čekala něco jiného. Ze začátku mě zaujal a těšila jsem se na další osudy mladé dívky, avšak čím více jsem četla, tím více mě kniha zklamala. Závěrečné stránky se pořád opakovaly a konec se rozplynul do neznáma...Takže nápad dobrý, ale zpracování nic moc...
Sunny.69
  19. 10. 2014, 12:32
Naprosto průměrná a ničím nezajímavá kniha. Příběh je nudný a tuctový, není v něm jediná zajímavá či originální zápletka, postavy jsou nesympatické a díky tomu jaké jazykové prostředky autor používá si k postavám ani nemůžete vytvořit žádný vztah. A taky si nemyslím, že by v dnešní době mohlo být nějakým ternem popsat osud prostitutky, rozhodně ne tímhle způsobem, stylem a ještě s takhle jednoduchým příběhem. Pro mě je tato kniha naprosto prázdná.
Kdybych knihu nedostala v angličtině a nebrala to jako příležitost k procvičení jazyka, dávno bych ji odložila a ani nedočítala.
blacks
  8. 3. 2013, 21:22
"Weren't you Jealous?
You can't say to the spring: "Come now and last as long as possible." You can only say: "Come and bless me with your hope, and stay as long as you can""
lidus
  30. 6. 2014, 20:20
Zajímavé. Nebudu tvrdit, že s panem spisovatelem souhlasím, ale líbilo se mi, že dokázal podat v jedné knize několik různých názorů relativně rovnocenně; zamyslela jsem se nad věcmi, které mě dřív ani nenapadly.
Jen zase nechápu jednu z postav - tentokrát Ralfa. A stydlivá paní knihovnice se na konci taky nepříliš věrohodně rozjede. Obecně mám s Coelhovými hrdiny problém - připadají mi nereální.
twiGGy88
  28. 9. 2013, 13:42
Jako vždycky, když jsem sáhla po knize od Coelha, jsem se nechala unést hlavní myšlenkou a s přibývajícími přečtenými stránkami rostlo moje zklamání... Pasáže jak z červené knihovny jsem vysloveně přetrpěla (výměna dárků, atp.). Osobně jsem tam neobjevila nic přínosného. Přirovnání Jedenácti minut k Farmě zvířat od George Orwella považuji za špatný vtip. Tomu se pan Coelho nikdy nevyrovná. V podstatě se dá říci, že je to jako Pretty woman v duchovnějším pojetí.
gofis
  11. 11. 2011, 15:12
Hlavní hrdinkou je mladá, nezkušená a naivní dívka (ostatně jako u většiny Coelhových knih), která kvůli roli prostitutky a poníženosti, poznává, jaké jsou opravdové lidské a životní hodnoty. Knihu jsem přečetla několikrát a líbila se mi.
Katniss
  23. 8. 2010, 20:32
Paulo Coelho si vybral za ústřední téma své knihy aktuální téma, se kterým bojuje mnoho lidí dnešní doby. Avšak místo toho aby nabízel řešení či alespoň zajímavé rozuzlení románu, zavádí nás do nesmyslné a nikam nevedoucí mystiky.
katheriin
  28. 2. 2014, 12:15
Dost jsem se bála zkusit něco po přečtení Alchymisty, ale tahle kniha je fakt dost dobrá. Navíc Mariin deník byl naprosto skvěle udělaný a i příběh se mi moc líbil. Bylo to hodně čtivé a téma bylo poměrně netypické, ale kniha se mi líbila!
Eventful
  11. 8. 2012, 10:54
Nebylo to špatné, ale mě osobně naprosto nudily ty zápisy do deníku..Pro mě žádná senzace, četla jsem rozhodně lepší knihy..
frikulinka81
  20. 11. 2012, 9:27
Obsahuje spoiler spoiler Varování: Kdo nechce přijít o poitu této novely, ať nečte můj komentář. Slouží především jako čtenářský deník. Děkuji za pochopení. ;-)

"Byla jednou jedna prostitutka jménem Maria." Těmito slovy začíná "pohádka pro dospělé" Jedenáct minut. Autor vypráví příběh brazilské dívky Marie od jejích 11 let až do 23. Seznamuje nás s jejím prvním zamilováním, jejím prvním polibkem, dnem, kdy se stala ženou a kdy dosáhla svého prvního orgasmu "svépomocí". Její sny o lásce a porozumění duší se po několika zklamáních ztrácejí. Zakazuje si proto lásku jakožto zdroj zklamání. Uvažovala dokonce o tom, stát se jeptiškou, ale po zkušenosti s onanií od toho upustila. Naučila se muže svádět, ale přitom si je nepřipustit k tělu.
Ve svých 19 letech začala prodávat látky, její vedoucí se do ní zamiloval, ona ho však udržovala pouze v nadějích. Na dovolené v Rio de Janeiru jí práci kabaretní tanečnice nabídl Švýcar Roger. Vidina rychlého zbohatnutí a slávy ji natolik zlákala, že se rozloučila s rodinou i vedoucím v práci, který ji opravdu miloval, a odletěla do Evropy.
Práce tanečnice jí nevydělávala tolik, kolik jí Roger sliboval a zákaz hovořit s hosty jí lezl na mozek. Začala navštěvovat kurz francouzštiny, aby se v cizí zemi necítila tak izolovaná. Poté, co šéfovi vyhrožuje "advokátem", jí raději vyplatí a ona jde svou cestou dál. Hledá práci modelky, najde si pronájem. Modelingová agentura jí domluví schůzku s Arabem, který ji má vzít na módní přehlídku, ale místo toho ji pozve na "skleničku" za 1000 franků do hotelového pokoje. Tím začíná její "řemeslo". Pro peníze dělá věci, které by jindy odmítla.
Našla si místo prostitutky v klubu Copacabana v prohlášené ulici Rue de Berne, kde má mít aspoň tři zákazníky za den za 350 franků.
O lásce už jen píše do svého deníku, vzdává se jakékoli naděje zamilovat se, najít si manžela a mít s ním děti. Hledá důvod, proč dělá to, co dělá.
Čte knihy, přátelí se s tamní knihovnicí Heidi. To je její jediná realita.
Naučila se ulevovat mužským duším. Ve svých filozofických úvahách přišla na to, že samotný pohlavní akt trvá pouhých jedenáct minut (viz str.73), o čemž hodlala napsat knihu.
Rozhodla se, že po roce v klubu se vrátí domů a založí si farmu, najde muže svého srdce a bude mít rodinu.
Jednoho dne pozná v baru malíře, který v ní objeví "vnitřní světlo", namaluje její portrét, zamiluje se do ní - Ralf Hart. Ví, co dělá, chodí za ní do klubu, kupuje si ji, ale přesto s ní nic nemá. Vzájemně se učí lásce. Maria se brání zamilovat, ale cítí, že na něj myslí čím dál víc.
Milan (její pasák) jí domluví "exkluzivního klienta" Terence, který ji zasvětí do praktik sado-maso. Poníží ji, způsobí jí bolest a zároveň rozkoš. Maria objeví novou dimenzi sama sebe a je na rozhraní mezi touhou po lásce (Ralf) a touhou po bolesti (Terence).
Ralf se jí snaží otevřít oči. Donutí ji jít bosa v zimě po kamenech, aby zažila bolest způsobenou přírodou a ne člověkem. Omdlévá z toho. Dojde až za své meze.
Marie nenávidí to, co dělá, ale z nějakého důvodu v tom vytrvává až do konce roku, aby mohla odletět s penězi do Brazílie, založit si tam farmu a skončit s prostitucí.
Den před odletem stráví noc s Ralfem, poprvé se pomilují a ona zažívá několikanásobný orgasmus (do té doby žádný s muži nezažila, až na Terence). Odlétá sama, odhodlaná na vše zapomenout, i na Ralfa. V Paříži se však objeví a lásce už nic nebrání v jejím rozletu...
Citát: "Nemůžeme někoho ztratit, protože jsme ho ani nevlastnili."
Epizoda s knihovnicí: Heidi s Marií vede rozhovor o orgasmu, klitorisu a bodu G. O schopnosti muže uspokojit ženu. Marie to moc nekomentuje, protože Heidi stále neví, že je ve skutečnosti prostitutka. Heidi se stydí za to, že byla jednou svému muži nevěrná, a proto to ani Marii neřekne. Považuje ji totiž za mravnou dívku a nechce jí zkazit. Kdyby jen Heidi věděla, s kým má tu čest... :-)
marmeli
  3. 5. 2011, 22:42
Na můj vkus to bylo až moc dlouhé, dalo by se tam pár věcí proškrtat, ale kniha mě skoro vůbec nenudila. Je čtivě a srozumitelně napsaná - taková pohádka pro dospělé. Několik částí se mi dokonce opravdu zamlouvalo... Celkem mě však mrzelo, jak malý prostor věnoval Coelho knihovnici. Přišla mi ze všech zmíněných postav jako nejzajímavější a podvědomě jsem v duchu prosila, abychom se o ní měli možnost dozvědět více. A pane Coelho, proč mi přijde, že ten muž z vlaku jste byl vy?
KatkaN
  13. 11. 2013, 18:29
Naprosto úžasné... Nemám slov, moc se mi to líbilo! Nemůžu si pomoct, ale podle mě se paní E. L. James velice silně inspirovala pro své romány. Je to až do očí bijící. Vždyť i ta úniková slova... No přijde mi to trochu víc než inspirace, místy je to téměř opsané.
HDosoudilová
  30. 9. 2016, 9:29
Moje první kniha tohoto autora a to jen díky čtenářské výzvě. Musím ale říct, že se mi četla dost dobře, byť jsem vůbec nevěděla do čeho se pouštím. Sedlo mi jak téma, myšlenky ale i autorův styl psaní. Myslím si, že tato kniha má v sobě mnohem víc než jen erotický román. Docela mě lákají i ostatní autorovy knihy, tak uvidíme.
mudlee
  18. 2. 2015, 18:05
Špatná kniha to není, ale rozhodné není ani dobrá. Jednoduchý příběh mladé prostitutky, která v jednom kuse mění své názory až se v ní člověk nevyzná. Když přehlédnu tuto její typickou ženskou nerozhodnost, děj se docela ujal, Paulo si ale mohl klidně odpustit ten kýčovitý konec.
HellFire
  11. 4. 2014, 10:39
Největším paradoxem je, jak Coelho píše o lidech, kteří se v dnešní době příliš řídí chováním společnosti a vysní si určité scénáře a potom popíše sex jako něco blížící se zázraku.
Mashinca
  15. 7. 2013, 13:24
Mé nejoblíbenější kniha od Paula Coelho. Možná je to tím, že byla první, kterou jsem od něj četla... Každopádně mě velmi zaujala.
gggulas
  14. 7. 2011, 12:58
Byla to má první knížka od tohoto autora, seznámila jsem se s ním, díky kamarádce, která má přečtené snad všechny jeho knihy. Ale moc mě neovlivnila. Neříkám, že byla špatná, to určitě ne. Jen jsem více na fantasy a na takové knihy mi nezbývá čas. Musím říct, že se mi ale líbila autorova upřímnost mluvit o tématice sexu jako o běžné činnosti a ten konec se mi líbil též, jen byl asi hodně urychlený.
klara.fregnete
  27. 10. 2016, 19:14
Velice zvláštnía zároveň milá a inspirativní kniha. Ani nevím, co mě na té knize vlastně inspirovalo...Přečetla jsem ji během dvou večerů.
lucias2106
  30. 10. 2015, 14:15
Kniha o tom jaký je život "tanečnice", která se stane prostitutkou. Bojuje se svými pocity, zamilovaností a věří, že jednou se vrátí domů... Považuji za jednu z nejlepších knih tohoto autora.
laile
  19. 8. 2015, 14:02
Hodne silny pribeh. Pravem cenene. Nejsou to jen reci, pribeh je dobre vystaven, poutavy, zustane v mysli hodne dlouho.
Eliška Gabrhelíková
  19. 6. 2015, 21:11
moc silný příběh, který mě překvapil tím, že Paulo dokázal tak úžasně popsat myšlenky ženy. patří do mých top 5 :-)
N1cky
  20. 6. 2014, 18:53
Hltala jsem slovo po slově. Neskutečná knížka, neskutečný spisovatel. Závěr mě vcelku zklamal. Sama Marie nečekala, že to skončí jako v tuctovém romantickém filmu.
readerM
  22. 1. 2014, 10:43
Jedenáct minut mě utvrdilo v tom, že P.Coelho je skvělý autor a knihu hodnotím velmi kladně. Výborný příběh.
mikinnna
  24. 12. 2013, 21:12
Puvodne jsem nechtela psat k teto knizce komentar, ale pote co jsem si precetla spatne hodnoceni a negativni komentare musim. Tato kniha si to totiz opravdu zaslouzi a moc. Pro mne to nebyla jen kniha o prostutitutce nebo pozitivnich ci negativnich postavach,ale o moudrych slovech, neuveritelnych vetach a zivotnich filozofiich. A to jsou vetsinou knihy pana Coelhoa pro me trosku v jine dimenzi, i kdyz se jim moc snazim porozumet. Nakonec musim dodat, ze jsem tuto knihu poprve cetla ve 20 letech, potom ve 23 a pred nedavnem v 28 a porad mam z ni strasne krasnej pocit :)! " Dnes verim, ze nikdo nikoho neztraci, protoze ho nemohl vlastnit. Takova je skutecna zkusenost se svobodou: mit to nejdulezitejsi na svete, aniz by mi to patrilo."
properjoey
  15. 10. 2013, 13:13
Taková jednoduchá rychlovka a la Pretty Woman. Jak jedna chudá holka (náhodou šlapka) našla lásku. Pro mě to byl odpočinek po St. Exuperyho Čisté smrti. Knížka mi nic nedala, ani nevzala. Znovu určitě číst nebudu...
crazyjuan
  27. 8. 2013, 7:47
Kniha neurazí, nenadchne. Určitě má Coelho i lepší knížky, ale rozhodně Jedenáct minut není jedna z knih, které bych po chvíli odložil a nedočetl.
Caduta
  26. 9. 2012, 10:14
Asi nejlepší kniha od Coelha. Konečně v ní stáhl své duchovní rady na minimum a psal o životě mladé dívky a její vlastní cestě, o přirozenosti a lásce. Jo, byla to dobrá kniha. Doporučuji.
hvězdička
  10. 7. 2011, 12:54
Byla jsem hodně ovlivněna Alchymisou a Veronikou; začala jsem číst Ďábla a slečnu Chantal a U řeky Piedra jsem usedla a plakala, ale tyhle dvě jsem nedočetla... Jedenáct minut jsem měla rozečtené asi do jedné čtvrtiny a nijak jsem netoužila je dočítat, znovu jsem je objevila až ve chvíli, kdy se mi zhatil jeden prázdninový plán, na který jsem se moc těšila... vzala jsem knihu do ruky a pustila ji jen jendou, když se mi zavřely oči, ráno po probuzení jsem ani nevstala z postele a dočetla ji do konce jedím dechem...
ramoneska
  14. 6. 2011, 18:35
Zajímavé zpestření nedělního odpoledne. Je fakt, že jsem tuto knihu zhltla ani nevím jak, ale moc mě to nezasáhlo. Rozhodně nebyla chyba si to přečíst, ale znovu už to nejspíš neudělám.
Helga Styx
  7. 8. 2010, 17:23
sofistikovanější červená knihovna ... a nechtějte po mně stopadesát znaků a sice, abych zřejmý fakt/názor, který má tři úvodní slova vyjadřují, rozostřovala zabředáváním do mlaskajících meditací jako to činí pan Coelho v této knize