Rysavá jalovica a iné prózy

Profil knihy je v jiném jazyce

Rysavá jalovica a iné prózy

Perfekt - 2006
ISBN: 80-8046-320-4

Perfekt (2006) 80-8046-320-4 248

Edičná poznámka
Náš výber z prozaickej tvorby Martina Kukučína pod názvom Rysavá jalovica a iné prózy vychádza z vydania SVKL, ktoré vyšlo pod názvom Martin Kukučín: DIELO II a IV (1961, 1958), a z porovnania s ďalšími redakciami jeho diela. Korekčné zásahy sledovali ciel priblížiť Kukučínove prózy dnešnému čitateľovi. Práve kritérium zrozumiteľnosti nás viedlo k viacerým jazykovo-štylistickym zmenám, k redukcii inverzného slovosledu a k nahradeniu zastaraných tvarov slov a niekoľkých archaizmov, ktoré majú v súčasnom spisovnom jazyku svoj ekvivalent. Pôvodné slová sme nemenili vtedy, keď to vyžadoval kontext a historické reálie. Všetky zmeny sú uskutočnené so zámerom zachovať autenticitu Kukučínovej vypovede, originálnu poetiku, ale pritom aktualizovať jeho vyznam a estetiku, a tým oživiť literárny odkaz tohto významného predstaviteľa slovenského realizmu.
Radoslav Matejov

Martin Kukučín Martin Kukučín