Dějiny firmy Sellier a Bellot

Naše vojsko - 2006
ISBN: 9788020608062

Naše vojsko (2006) 9788020608062 263
Naše vojsko (2005) 80-206-0806-0 264

Ve 20. letech 19. stolctí se začal u palných zbraní zavádět tzv. perkusní zápal a pro tento systém byla zahájena výroba perkusních zápalek. Podniky na jejich výrobu vznikly ve Francii, Anglii, Prusku a USA. V roce 1825 zřídili dva Francouzi, pánové Sellier a Bellot podnik na perkusní zápalky v Rakousku, u Prahy. Jejich zápalky se vyznačovaly spolehlivou funkcí, pěkným vzhledem a nízkou cenou. Pro pokrytí stále se zvyšující poprávky zřídili další závod na jejich výrobu v Prusku v Schoenebecku. Pražská továrna Sellier a Bellot přečkala všechny změny státoprávní, politické i hospodářské a až do dnešní doby stále vyrábí zápalky, pistolové, revolverové, kulovnicové a brokovnicové náboje, včetně střeliva vojenského a policejního. V letošním roce podnik oslavil sto osmdesát let od svého založení. Kniha se zabývá osudy podniku za celou dobu jeho existence.