Maj ma rád

Profil knihy je v jiném jazyce

Maj ma rád

Nezistené / Iné - 2005
ISBN: 80-89129-64-1

Nezistené / Iné (2005) 80-89129-64-1 83

Ak je niečo na tomto nestálom svete stále, tak je to fakt, že Tomáš Janovic potichu, ale precízne pozoruje, ako sa správame vo svete, ktorý tu dočasne obývame, pristihuje naše malé i veľké zlyhávania pri čine, fotografuje ich bleskom sarkastického literárneho paradoxu a občas o tom vydá svedectvo v útlej knižke tých najkratších literárnych žánrov – aforizmov a epigramov.

Hlbinnou podstatou uvažovania v jeho textoch je morálka. Mohli by sme ich preto označiť za morality, čo znie síce odstrašujúco, no, myslím si, keď sa moralita spojí s dobrým vkusom a ešte lepším štýlom – čo viac si čitateľ môže želať? V hĺbke svojej hriešnej duše všetci túžime, aby niekto za nás povedal, že sviňa je sviňa – tým pádom a) nemusíme to robiť my; b) pri troche duševnej námahy to vôbec nemusíme vzťahovať na seba. Takže, ako vraví Janovic:

Ľudí spoznáme
až každému dáme