Originální název: Foundation and Earth

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0601-5

Argo (2011) 978-80-257-0601-5 376 Triton (2011) 978-80-7387-574-9
AG kult (1992) 80-901035-2-9 424

Pátá kniha série Nadace. Knihy navazují v tomto pořadí: Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace.

"Hary Seldon... narozen v roce 11 988 galaktické éry, zemřel roku 12 069. Tato data se častěji uvádějí ve vztahu k současné éře Nadace jako léta - 79 až 1 e.n.. Pocházel z rodiny náležející ke střední třídě, narozen na Heliconu v sektoru Arktura (kde byl prý jeho otec, podle nijak hodnověrných pověstí, pěstitelem tabáku na hydroponických plantážích planety), brzy se u něj projevily úžasné matematické schopnosti, o kterých koluje spousta historek a některé z nich se navzájem protiřečí. Ve dvou letech prý...
...není pochyb o tom, že největší zásluhy má na poli psychohistorie. Seldon do této oblasti vstoupil v době, kdy sotva přesahovala souhrn nepřesných axiomů, učinil z ní důmyslnou statistickou nauku...
...nejlepším existujícím pramenem, který nás může seznámit s podrobnostmi jeho života, je životopis z pera Gaala Dornicka, který se jako mladík se Seldonem dva roky předtím než tento velký matematik zemřel. Historie jejich setkání..."
Encyclopedia Galactica'.

Všechny uvedené citace z Encyclopedia Galactica byly se svolením vydavatelů převzaty z jejího 116. vydání, které v roce 1020 e.n. vyšlo péčí Nakladatelství pro Galaktickou encyklopedii na Terminu.

Myrddin33
  21. 2. 2013, 13:51
Myslím, že mé pocity jsou podobné jako napsal Jasanek. Hltal jsem knihu jako bláznivý. Obzvláště skvělé mi přišly Trevizovi aférky. Vlastně ty chvíle byly pro mě pomalu nejzajímavější. Samozřejmě objevení bájné Země, na které se tak dlouhou dobu čekalo. Nechci psát nějaké spoilery a proto to napíšu všeobecněji. Ten závěr mě popravdě trochu zklamal. Čekal jsem lepší rozřešení. Ale hlavně mi vyvstalo na mysl spousta otázek, které vůbec nebyly vyřešeny a mě by ohromně zajímaly. A proto mě to mrzí, ale musím dát pouze 4 hvězdičky. Každopádně ale série Nadace přes některé nedostatky je mou velkou slabostí.
Jasanek
  16. 5. 2011, 12:44
Budu si teď asi trochu odporovat. Poslední kniha od Asimova se čte výborně, neskutečně rychle jsem hltal stránku za stránkou a hnal se divokým tempem kupředu. Asimov pěkně navazuje a pozvolna stahuje smyčku příběhu. A to je asi ten problém, tu smyčku utahuje neuvěřitelně pomalu.

Mám pocit, že Asimovi došly nápady a tak trochu vařil z vakua. Snažil se udělat knihu zajímavou, ale nic moc se v ní nestane, stupňující napětí je zde vždy jen na chvíli. Měl knihu zkrátit, udělat ji třeba poloviční a klidně vynechat několik zbytečných návštěv planet. Na druhou stranu chápu, že muselo být těžké odpoutat se od psaní o počátku expanze lidstva do vesmíru, které je svým způsobem velice romantické.

PS: Část o Mezkovi je z celé pentalogie nejlepší. Podle mě naprosto dokonalá pasáž!
Very.N
  15. 6. 2015, 9:45
Je to trochu celistvější díl týkající se pokračování putování Trevizeho a Pelorata. Pro mě to byla paráda, miluju poznávání nových světů a odhalování tajemstvích, která skrývají. Konec trochu zvláštní, knížka končí tak nějak náhle, 500 let v pěti dílech a pak najednou nic. Ale i tak dávám za pět hvězd :-)
HELLBOY-DB
  2. 11. 2014, 19:56
Tak a je tu závěr, události předchozích knih se začínají blížit do finále. Tentokrát příběh sazí na rychlejší spád s větším množstvím lokací a dobrodružnějším stylem vyprávění, který nemá šanci nudit. A jen tak na okraj, vyskytne se zde i známý svět z jiné knihy a i když se na něm odehraje jen epizodní příběh, tak je lepší, jak z knihy v které se tento svět objevil poprvé. A tak za tento bonus a celkově povedený děj s vydařeným finále se tato kniha řadí mezi ty lepší ze série a podle toho i hodnotím. ===100%
chroust123
  24. 5. 2014, 8:55
Tuto knihu dělá neuvěřitelně silnou to napětí, když netušíte co se vlastně hledá a jak to bude vypadat. V celém příběhu jde přeci jen o osud celé galaxie a čekání na to, co je podle Asimova nejlepší cestou pro lidstvo je vzrušující. Nakonec se dozvíme jak to celé bylo a vážně, tohle jsem nečekal.
Zgorboid
  31. 10. 2011, 23:30
Předem se omlouvám Jasankovi, ale musím nesouhlasit. Nadace a Země mě rozdrtila. Po skvělých Nadacích se dle mého názoru jedná o třešničku na dortu, na které jsem si rád smlsnul. Je pravda, že místy je cítit chabá návaznost, ale tenhle pocit člověka přejde hned na další straně. Nemůžu jít pod pět, ačkoliv nejlepší Nadace to rozhodně není, jenže jako součást tohoto veledíla se prostě řadí nahoru.
kiros
  11. 3. 2013, 9:23
Závěrečný díl výborného cyklu o Nadaci mě po pravdě celkem zaskočil. Vzhledem k tomu, že jde o Asimova, jsem nějak povědomě tušil, že v příběhu budou mít roboti svojí roli, nic proti. Ale co mě vadilo je poměrně malá návaznost na výborný předchozí díl. Např. celá příběhová linie Stor Gendibala mě HODNĚ schází, popř. výborná starostka Harla Brannoová - tyto postavy byli tak výborně vykreslené, že mě příjde vcelku škoda, že se v podstatě úplně vypustili z příběhu. Ale abych nebyl takový hnidopich, poslední díl Nadace se pořád krásně čte, nenudí o za což můžeme děkovat výbornému Golanu Trevizemu. Nadace a Země je z celého cyklu, dle mého názoru, nejvíce vybočující z "řady". Ale je to pořád výborné čtení, i když asi celkově "nejslabší". 80%

PS: Souhlas s Jasankem, Mezek byl nejsilněší moment celé série.
A poslední věc, jelikož nikde nemůžu sehnat "Předehru k Nadaci" a "A zdrodí se Nadace", dotazoval jsem se v Tritonu jak to s těmito prequely o Nadaci vypadá, jelikož nejsou nikde k sehnání - dobrá zpráva nakonec, pracují na překladech a obě knihy určitě vyjdou.
Takže pro z mého pohledu se mám stále na co těšit :)