Stín modrého býka

Straky na vrbě - 2005
ISBN: 80-86428-21-4

Straky na vrbě (2005) 80-86428-21-4 441
Straky na vrbě (2001)

Historický román s fantastickými prvky nás zavádí do české kotliny čtvrtého století, kde dochází ke konfliktu mezi zájmy tamních knížat, vzdálené římské říše a vymírajícího národa keltů.
Františka Vrbenská a Leonard Medek zpracovali text zkušeně a s přehledem, až je těžké odhadnout, co je jen fikce a co se mohlo doopravdy stát... (Založil/a: Trinity)

LadysR2
  25. 2. 2014, 13:36
Vynikající. Atmosféra dávných věků na českém území vás vtáhne a nepustí až do poslední strany.
Galský válečník Krak z Havranů a Galové z Daksanemetu (dnešní Doksy), zákeřný Říman Arminius,řečený Vlk a římští obchodníci hledající nové trhy na územích mimo římskou říši, Svévský válečník Leoderich a Sveové (Švédi) žijící u dnešní Ohře,výbojný kmen Korkontů z dnešních Krkonoš.
To je část postav zaplňujících příběh začínající u vraždy, od které se začne vyvíjet sled událostí nabírajících na tempu. Zajímavostí je, že si autoři dohledali v historických análech původní názvy kmenů, osad, sídel, řek a krajů. A vykreslili i dobové zvyklosti, včetně různých obřadů. O to je toto napínavé čtení poutavější.
Methat
  9. 6. 2015, 13:40
Dej je veľmi pomalý a zbytočne naťahovaný, kniha sa síce tvári, že má 400 strán, no na pohľad druhý, po prečítaní, som sa cítil, ako keby som mal za sebou aspoň osemstostranovú buchtu, ktorá je vypchatá veľkým množstvom bezfarebnej vaty. Pán Medek a pani Vrbenská sa síce snažili písať kvetnato a veľmi obsiahlo, všetko chceli mať popísané od A po Z, no mne to tam bolo skôr na škodu ako na úžitok. Niekto si možno tieto opisové srandičky užíva, no pre mňa boli zbytočné. Jediné pasáže, ktoré sa dali čítať, bola dejová linka Kraka, zo začiatku aj Vlka, no keď sa Vlk dostal na cestu dokončiť svoju úlohu, nudil som sa. Ďalšia linka sa mi páčila s Elwarou a Ronwain. Okolo modrého býčka sa celý príbeh netočí priamo, no je v deji ako taký symbol. Posledných pár kapitol a koniec boli vyslovene dobré. Súboje celkovo, ako ich popísali autori, mi moc nesedeli, videl som v tom len chaos (možno to bola moja chybná predstavivosť). Pre mňa sklamanie, nevedel som si dostatočne predstaviť starovek v Česku a Morave. Možno sa to niekomu zdalo "husté" no mne sa nechcelo donekonečna listovať slovíčka, ktoré boli niekedy takmer v každej druhej vete po latinsky.

Krak je naozaj výrazná postava pôsobiaca ako hrdina, ktorý pre pomstu urobí čokoľvek. No čo sa barbarstva týka, na Karsu naozaj nemá... :-) 70%!

"Tyhle kopce jsou děravější než legionářův měšec."
"I hrstička sněhu strhne lavinu, nicméně je třeba celé zasněžené hory, aby ji nasytila."
piko
  3. 10. 2012, 15:27
Chvílema mě to bavilo, chvílema jsem se nudil a těšil až takovou pasáž překonám. Jinak pěkný nástin toho, jak to na našem území asi mohlo vypadat tak v 4.st n.l.
Solvi
  14. 1. 2016, 15:19
Obsahuje spoiler spoiler Příběh pomsty walažského bojovníka Craeg Maeg Brano (Craeg z Havranů), jenž je přezdíván také „šílený tanečník“ či „nahý muž“. Svou pomstu vykoná na nepříteli římského původu Arminiovi, jenž zabil jeho bratra pro poklad Boiů. Kniha nádherně popisuje kulturu římskou, ale především germánskou a keltskou. Na prvním místě je však krásný a promyšlený příběh samotného putování Kraka, Ronwain (snoubenky jeho zabitého bratra), Adalgera (svévského náčelníka, který hledá Kraka za zabití jeho syna), Leodericha (Adalgerova nejvěrnějšího bojovníka) a Arminiuse „Vlka“, který je naposledy najat na vraždu Adalgera, čímž má zabránit postupu Langobardů, Svévů a Keltů dále na jih. Kniha je rozsáhlá. Přesto (a právě proto) je jedním z nejpropracovanějších historických fantasy románů, které jsem kdy četl. Je zčásti odbornou publikací, při které autoři čerpali informace z mnoha zdrojů.
Binaural
  9. 4. 2012, 19:15
Příběh, který mě vtáhl a chtěl jsem vědět hned jak to bude dál. (Poprvé mě to stálo zkoušku z chemie). Podruhé už jsem si ji nechal na prázdniny a taky koupil...