Originální název: Prelude to Foundation

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0890-3

Argo (2013) 978-80-257-0890-3 398 Triton (2013) 978-80-7387-691-3
AG kult (1992) 80-901035-5-3 422

Šestá kniha série Nadace, která dějově předchází celému cyklu.

Odvážné líčení budoucnosti lidstva uvozující jedno z největších mistrovských děl vědeckofantastické literatury, jímž je cyklus románů o Nadaci z pera Isaaka Asimova. Jde o dílo dosud nepřekonané co do jedinečného skloubení nepřetržité akce, smělých myšlenek i propracovanosti, které mapuje boj statečné skupiny lidí o záchranu civilizace před nezadržitelným přílivem temnoty a násilí - a to vše začíná příběhem jednoho mimořádného muže.

Píše se rok 12 020 E. G. a císař Kleon I. Neklidně poposedává na říšském trůnu v Trantoru. Zde ve slovutném, mnoha kupolemi zaklenutém hlavním městě galaktické Říše vytvořilo čtyřicet miliard lidí nepředstavitelně technicky i kulturně rozvinutou civilizaci.
Kleon však ví, že někteří lidé usilují o jeho pád - ti, které by dal zničit, kdyby uměl předvídat budoucnost. Hari Seldon přijel na Trantor zveřejnit pojednání o psychohistorii, své pozoruhodné predikční teorii. Mladý mimosvětský matematik však ještě netuší, že už zpečetil osud svůj i celého lidstva. Hari je totiž obdařen prorockými schopnostmi, které z něj činí nejhledanějšího muže Říše… muže disponujícího klíčem k budoucnosti - apokalyptické mocnosti, která bude už navždy známa pod názvem Nadace.

Myrddin33
  26. 5. 2013, 23:19
Říkal jsem si, že bude velice těžké, abych byl knihou zaujat, když vím, jaký bude mít závěr a že Hari Seldon se musí z každé eskapády dostat. Ze začátku jsem byl trochu rozmrzelý ze skepticismu Seldona. Ovšem Asimov mne znovu přesvědčil o své genialitě a knihu nemohu ohodnotit jinak než plným počtem. Závěr knihy(asi tak celou druhou půlku) jsem četl nepřetržitě a nemohl se od ní odtrhnout a závěr byl opět fantastický! A v závěru ve mě probudil Asimov mnoho filosofických úvah nad fungováním lidstva, vládami a jinými tak trochu "psychohistorickými úvahami".
Knihu rozhodně stojí za to přečíst, i když člověk ví, jak to nakonec s tou galaxií dopadne.
HELLBOY-DB
  18. 7. 2015, 23:17
Celkem dlouho trvalo, než mě tento předskokan Nadace začal zajímat a něčím trochu poutat mou pozornost. Zhruba do poloviny je to jen totiž jen takový ničím nepřekvapující obyčejný příběh, bez kterého bych si tuto sérii klidně dokázal představit. Až při pátrání po původní planetě lidstva se do děje dostane přece jen víc šmrncu a tak i přes nevýrazný úvod nakonec bodík přihodím. ===80%
chroust123
  22. 7. 2014, 13:41
Jednotlivá dobrodružství Hariho nejsou příliš čtivá a rozuzlení vyplývá z tolika víceméně náhodných událostí, že je stěží uvěřitelné. Avšak kniha přináší i zajímavé nové střípky do příběhu Nadace potažmo galaxie.
maratach
  28. 10. 2011, 16:08
První ze série sci-fi románů o Nadaci. Hlavním tématem je vznik teorie psychohistorie, která má uchránit lidstvo před zánikem.

Román byl napsán jako poslední, ale časově se odehrává před ostatními pěti romány o Nadaci. Děj se odvíjí na planetě Trantor, kde matematik Seldon objeví teorii psychohistorie, která umožňuje předvídat a řídit další vývoj lidstva. Zájem vládců využít tento objev ve svůj prospěch se střetává s vůlí Seldona uchránit lidskou civilizaci před zánikem. V této jeho snaze mu účinně pomáhá inteligentní robot.