Velký třesk - druhé dějství

Velký třesk - druhé dějství

Knižní klub - 2005
ISBN: 80-242-1460-1

Knižní klub (2005) 80-242-1460-1 368

"Tato publikace otevírá brány vesmíru, který se jeví jako nekoneč-ný, možná i proto, že ho charakterizuje říše jen stěží představitel-ných, zdánlivě nekonečných čísel. Od velkého třesku, jímž vesmír vznikl, uplynulo 14 miliard let. Naše sluneční soustava, tedy i Země a její mateřská hvězda Slunce, se vyvinula před 4,5 miliar-dami let. Život existuje na Zemi asi 3,6 miliard let. Vzdálenost kolem 3,5 milionů kilometrů je v této knize považována za ""pou-hou"" a 100 000 let za ""překvapivě krátkou dobu"". A přece autoři hledají v rámci tohoto univerza - a to je vskutku příznačné označení pro vesmír - řád, díky němuž se na naší plane-tě zrodil život, výsledek fyzikálních a chemických procesů, a osvětlují komplex jevů a událostí, jež se ve vesmíru odehrály a vytvořily podmínky, aby k tomuto zrodu došlo. Vycházejíce z jediné možné zkušenosti, ze života na Zemi, autoři zkoumají, zda se život nachází nebo se může nacházet i mimo náš ""modrou planetu"". Přitom stojí pevně na pozicích vědeckého poznání, na hony vzdáleni interpretacím sci-fi literatury. Podle H. Lesche a J. Müllera se ve vesmíru - nikoli však v naší sluneční soustavě - nacházejí místa, jejichž podmínky by umožni-ly, aby tam život vznikl, ale zatím ho nelze současnými prostřed-ky prokázat. A stejně jako život neexistuje odnepaměti, není tu ani navždy: nastane čas, kdy Slunce spálí svůj vodík, rozepne se, promění v červeného obra, a pokud Zem nepohltí, stoupne na ní teplota na několik set stupňů Celsia… Říše ""nekonečných"" čísel nás však uklidňuje: lidstvo má dostatek času na to, aby se začalo chovat jako společenství tvorů obdařených myšlením i citem."

Harald Lesch Harald Lesch