Originální název: Forward the Foundation

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1285-6

Argo (2014) 978-80-257-1285-6 350 Triton (2013) 978-80-7387-817-7
And Classic (1995) 80-85782-40-5 340

Sedmá kniha série Nadace, která dějově předchází celému cyklu a nazazuje na Předehru k Nadaci. Knihy vyšly v tomto pořadí: Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace.

V době, kdy Hari Seldon bojuje za zdokonalení své revoluční psychohistorické teorie a o zajištění lidskosti mezi hvězdami, zachvívá se velká Galaktická Říše na pokraji apokalyptického zhroucení. Seldon a ti, jež miluje, jsou zachyceni vírem a stávají se pěšci v boji o nadvládu. Kdokoli by ovládal Seldona, ovládal by psychohistorii - a s touto zbraní i budoucnost Galaxie.
Mezi těmi, kteří chtějí proměnit psychohistorii v největší člověku známou zbraň, jsou politický damagog se slabou vůlí, císař Cleo I. a nemilosrdný militaristický generál. Jako poslední službu lidstvu musí Hari Seldon zachránit své životní dílo z jejich moci a najít pravé dědice. Hledání začíná u své vlastní vnučky a přináší sen o nové Nadaci.
Máte před sebou dlouho očekávaný poslední román velmistra science fiction z největší SF řady, jaká kdy vznikla. Kniha A zrodí se Nadace, kterou dokončil těsně před svou smrtí, je vrcholným výkonem života velkého spisovatele, vzrušujícím odkazem tvořivého génia Isaaca Asimova.

Myrddin33
  23. 7. 2013, 20:19
Vlastně se mi kniha četla s jemným smutkem v duši a to proto, že byla poslední ze série mé milované Nadace. Možná v mém okolí žije nějaký mentalik, který mne ovlivňoval při čtení, ale nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Bylo tedy trochu smutné dozvídat se o koncích oblíbených hrdinů, ale každý je smrtelný(člověk).
Pro mě to byla skvělá tečka za celou genialitou tohoto díla a zanechává ve mě velmi hlubokou stopu, jak celá nadace, tak ona vynikající psychohitorie. Je to pro mne jednoduše fenomenální dílo, které navždy zůstane mým oblíbeným počinem na poli literatury celkově.
HELLBOY-DB
  5. 9. 2015, 19:29
Po ne zrovna výrazném předchozím díle je tento druhý předskokan Nadace z úplně jiného soudku. Tím jak se události postupně začínají vyhrocovat a do popředí se začíná dostávat ve větší míře rozvoj psychohistorie, začne se příběh stávat víc a víc návykovým. Když jsem se dostal nakonec a znal dopodrobna události předcházející Nadaci úplně jsem dostal chuť pustit se do série znovu. ===100%
Balu
  31. 8. 2012, 21:28
Buď už Asimovovi docházel při psaní tohoto díla dech nebo jsem se prostě přeorientoval na jinou literaturu, čtení občas drhlo - zvlášť Hariho nářky nad tím, jak stárne, mi nesmírně lezly na nervy.
Na druhou stranu, samotný příběh + zrychlující se kolaps Galaktické říše je něco, kvůli čemu tuto knihu stojí za to přečíst.
sourekm
  28. 11. 2014, 18:20
Tahle kniha na mně působila opravdu smutně. Předehra k Nadaci mi připadala taková dobrodružná, ale tady už je vidět, jak to všechno padá a jak s tím Seldon nemůže nic dělat a je rád, že dostane z jakéhokoli obvinění které na něj uvaluje kdejaká banda.
kevin609
  3. 1. 2015, 22:34
Tak toto je konec Asimovova obsáhlého celoživotního díla
Byla to úžasná kniha a četla se výborné, na jejím konci jsem se cítil, jak říkají všichni,
dost smutně. A to jak protože je to prostě konec tak i kvůli celému průběhu knihy. Jak už
také naznačili jiní, se dost liší od předehry k Nadaci, je to v podstatě životopis jednoho
úžasného člověka, který se snaží zastavit úpadek společnosti. On stále přežívá a myslí na osud lidstva, a přitom mu postupně umírají blízcí, až to nakonec vyvrcholí jeho vlastní smrtí, krátce před smrtí autora. A to vše na pozadí tak
hmatatelného a všudypřítomného úpadku civilizace.
Řekl bych že autor prostě nemohl sérii zakončit lépe, z celé Nadace na mě udělala největší dojem a zanechala nejhlubší stopu, už jen proto že je prostě mnohem intimněji a citověji napsaná.