Rozpuštění

BB art - 2012
ISBN: 9788074610714

BB art (2012) 9788074610714 392
BB art (2009) 978-80-7381-499-1 392

Píše se rok 1537. Thomas Cromwell pomáhá králi Jindřichu VIII. zbavit se nepohodlné manželky, stát se hlavou reformované církve a získat majetek mocných římskokatolických klášterů. Doba je bouřlivá a přeje novým zákonům, ziskuchtivým trikům a špehům státní moci.
Do tohoto rámce je zasazen příběh vraždy královského vyslance v jednom z klášterů, kterou vyšetřuje další vyslanec, reformistický právník Matthew Shardlake. Ten se bludištěm dalších vražd, nejasných stop a spletitých motivů pomalu propracuje nejen k překvapivému řešení, ale i k novému pohledu na vše, čemu v životě věří. (Založil/a: trevize)

Richie
  22. 11. 2012, 9:15
Obecně nemám moc rád detektivní žánr - detektivky nečtu. Výjimku tvoří "historické" detektivky, jako např. série od Davisové, de Campa či Petersové. Sáhnul jsem i po Sansomovi a víceméně jsem nebyl zklamán.
Jeho román ze středověké Anglie opravdu silně připomíná Jméno růže od Eca. Jméno růže se mi však líbilo více, bylo tam více tajuplnosti, mysterióznosti i napětí. Rozpuštění je nicméně kvalitní román a potěší určitě příznivce detektivek. Za sebe musím říci, že kdyby byl více historickým než detektivním románem, tak bych dal o hvězdičku více.
janeicka
  22. 10. 2013, 17:45
Opravdu velmi povedený a napínavý detektivní román z tudorovské Anglie, mé oblíbené doby :-) Byla jsem zvědavá hlavně na vykreslení historických postav a souvislostí, jak se s nimi autor popere - a musím přiznat, že docela obstojně. Jako nejzajímavější mi přišlo zapojení případu popravené Anny Boleynové do celého příběhu. Sice jsem už asi od půlky knihy měla svůj tip na vraha, který mi nakonec i vyšel, ale stejně jsem konec četla jedním dechem a už se těším na druhý román.
Fabienne
  29. 12. 2011, 12:41
Mám ráda historické romány a tak jsem "skočila" i po Sansomových pěti na sebe navazujících románech z doby Jindřicha VIII. Líbí se mi postava M. Shardlaka, protože to není žádný neprůstřelný Superman, nebojí se přiznat, že se mýlil, když za pachatele považoval někoho jiného; přizná, že má někdy i strach.
Celý život sebou nese kříž v podobě svého tělesného postižení. Navzdory tomu však dokáže vždy uplatnit svůj bystrý mozek a je velice zajímavé sledovat, jak odhaluje zločiny a rozplétá všechny nitky, vedoucí k pachateli. Zvlášť, když nemá k dispozici nic z moderních metod, které využívá současná kriminalistika :-)
A krédo M. Shardlaka: "Které jsou nejdůležitější okolnosti případu? Žádné, všechny okolnosti jsou důležité, všechno je třeba prozkoumat ze všech možných úhlů !"
achilles
  19. 5. 2015, 21:52
Komu se líbili Tudorovci, Jméno růže a nově i Wolf Hall, tak Sansomovo dílo nesmí opomenout. Skvělé.
Pend
  9. 8. 2016, 7:58
1. díl ze (zatím) šestidílné série. Povedená historická detektivka z období vlády Jindřicha VIII. Formálně hodně podobná Jménu růže. Ovšem tam, kde se Eco věnuje filozofii, zde jde v první řadě o vyšetřování vražd v klášteře. Nicméně mistr Shardlake je zajímavě napsaná postava a již se těším na jeho další životní osudy.
Loks
  7. 11. 2016, 15:26
Výborná kniha z mé oblíbené doby Anglie za vlády tudorovců. Velmi čtivé, těším se na další knihy od tohoto autora.
porky
  14. 2. 2016, 21:58
Velmi pěkně napsaná kniha, která je navíc opravdu čtivá a historicky relevantní. Libí se mi, když autor dokáže umně skloubit historický a detektivní žánr, a Sansom, jakožto vystudovaný historik a právník, k tomu má nejlepší předpoklady. Samotná zápletka je velice nápaditá a rozhodně originální, už jenom kvůli historickým okolnostem, do kterých je zasazena, i když jisté podobnosti se Jménem růže si nelze nevšimnout. Postavy mi upřímně řečeno moc nesedly, ale to už se tak někdy stává. Prakticky jediné, co můžu Rozpuštění vytknout je, že ve mě nezanechalo žádný hlubší dojem po dočtení, což je asi tím, že Sansomovu dílu přeci jenom trochu chybí správná atmosféra, která je typická pro nejlepší kriminální thrillery. I tak ale rozhodně stojí za přečtení.
Ran
  11. 8. 2015, 18:23
Kniha se mi líbila a rozhodně si ji můžu doporučit. Je to velmi kvalitní román s dobře propracovaným příběhem a zápletkou. I vykreslení atmosféry té doby bylo zajímavé.
tesssa
  9. 8. 2010, 12:59
Tato kniha mi připomíná Jméno růže, ale podle mě je čtivější, autor výborně zachycuje dobovou atmosféru a celkově člověka vtáhne do děje, k dobrému přičítám i historická fakta, která provází a dovysvětlují děj, nemohla jsem od knížky zvednout oči, dokud jsem ji nepřečetla a to samé pro mě platí i u Sansomových dalších děl.