Souboj titánů - jak rudá armáda ...

Souboj titánů - jak rudá armáda ...

Jota - 2005
ISBN: 80-7217-357-X

Jota (2005) 80-7217-357-X 482

Souboj titánů shrnuje nejnovější poznatky k bezpochyby největšímu vojenskému střetu historie – sovětsko-německému konfliktu za druhé světové války. Otevření ruských archivů po rozpadu SSSR historikům umožnilo nahlédnout na dramatické válečné údobí let l941-1945 z nového úhlu. Dosavadní analýzy totiž často vycházely pouze ze "západního" pohledu a omezených zdrojů, jež měli badatelé k dispozici během studené války. Čtenář se tak seznámí s přehledným popisem i analýzou všech důležitých vojenských operací, ať již se týkaly německého pokusu o blitzkrieg, sovětských chyb z počátků bojů, válečného zvratu či sovětského převzetí ofenzivní iniciativy až po vítězný vstup do Berlína a operace v Mandžusku. Protože většina nových pramenů pochází z Ruska, klade tato kniha důraz na sovětský úhel pohledu, podobně jako předchozí historické práce zdůrazňovaly německou verzi událostí. Výsledkem je mimořádně lidský příběh o velitelských chybách, vojenské adaptaci pod tlakem války, rozvratu a utrpení gigantických rozměrů i neuvěřitelné odolnosti německých a sovětských občanů. Pochopení tohoto příběhu je pro historiky podstatné pro opravu některých mylných zevšeobecnění o druhé světové válce.

Gallienus
  21. 6. 2015, 17:47
Obsahuje spoiler spoiler Tato kniha byla napsána spíš z pohledu Sovětů a nezdála se mi moc vyvážená, nic to ovšem nemění na tom, že poskytuje velké množství kvalitních informací. Někoho to jednostranné zaměření bude rozčilovat, ale Glanz si na tom zakládá. Osobně můžu polemizovat o spoustě věcí, které tato kniha nabízí, ale velice mě dojalo, jak autor brání oficiální verze, přesně řečeno ty z Kremlu. Kniha má od Joty velmi dobrý poznámkový aparát, tak jsou zde vidět poměrně zajímavé polemiky, není jich však dost. Tato práce nemůže, ani není jejím cílem, popsat zcela válku na východě, ale jasně ozřejmí skutečnost o tom, kdo skutečně měl největší zásluhu na porážce Velkoněmecké říše. Jsem rád, že si to mohu přečíst od amerických autorů.