Jižní Morava

Podtitul: Merian Live! 81

Vašut - 2005
ISBN: 80-7236-379-4

Vašut (2005) 80-7236-379-4 128

Pokud chcete nalézt teplo, klid a pohodu, vydejte se na jižní Moravu. Najdete zde romantickou krajinu, památná místa minulosti i současnosti, přívětivé lidi - a dobré víno! Příroda byla k jižní Moravě neobyčejně štědrá. Chráněná krajinná oblast Moravský kras je nevýznamnější krasovou oblastí v České republice. Začíná na severovýchodním okraji Brna a zasahuje až k městu Sloupu. Jeskynní labyrinty Moravského krasu s pohádkovou krápníkovou výzdobou jsou pro každého návštěvníka nezapomenutelným zážitkem. Ráz krajiny je ovlivněn krasovými plošinami s množstvím závrtů, oddělenými hlubokými kaňonovitými žleby. Svými téměř 33 kilometry chodeb je tato lokalita nejrozsáhlejším jeskynním systémem u nás, evidováno je zde téměř tisíc jeskyní. V mnoha z nich se zachovaly doklady dávno zmizelého života i vývoje lidstva.

Nížinný charakter a teplé klima umožnily na dolním toku Moravy vznik přírodních společenstev, typických pro nížiny, s největším dochovaným zbytkem lužního lesa v Evropě na soutoku řek Moravy a Dyje. Opravdovou dominantou tohoto slunného kraje jsou Pavlovské vrchy v lokalitě Chráněné krajinné oblasti Pálava, charakteristické bělavými a strmými vápencovými skalami, vzácnou flórou a faunou a zbytky starých hradů.

Antonín Daněk Antonín Daněk
*1960