Russka

Originální název: Russka

BB art - 2002
ISBN: 80-7257-897-9

BB art (2002) 80-7257-897-9 700

"Autor fenomenálně úspěšné knihy Sarum: Román o Anglii obrací nyní svůj pozoruhodný talent k ještě rozsáhlejšímu panoramatu, jakým je Rusko. V tomto rozsáhlém románu je bohatě zastoupeno vše, čím tato země tak fascinuje - její lidé, politický život, náboženství i kultura -, a jeho děj zachycuje osmnáct století ruské historie.
Všemožní carové a šílení mniši, obrovské pralesy a nekonečná step, vznešenost šlechty a zápal revolucionářů, to vše odedávna poutalo k Rusku zájem Západu. Edward Rutherfurd ve své Russce pomocí nezapomenutelných postav, rychlého spádu vyprávění a puntičkářské přesnosti historických detailů uvádí čtenáře do země, která je záhadná a složitá.
Russka je příběhem čtyř rodin, které jsou odděleny etnickým původem, avšak spojeny společným podílem na utváření osudu Ruska. Slovanští rolníci, prapůvodní obyvatelé země, žijící ve vesničce na říčním břehu na jedné ze zeměpisných křižovatek Ruska, jsou ovlivňováni řecko-íránskými, chazarsko-židovskými i mongolskými vpády. Spojeny jedním místem, vytvářejí tyto četné kultury rozmanité historické plátno.
Mohutná Rutherfurdova sága má stejný bezpočet podob jako samo Rusko, které dokáže být drsné a přitom exotické, hrdé a přitom plné obav z nepřátel, hluboce poznamenané věkovitými pověrami, vždy však usilující o vliv na utváření budoucího světa. Petr Veliký, Ivan Hrozný, Kateřina Veliká i Lenin, všichni sehráli své úlohy ve vytváření země a jejího lidu i v jejich ničení.
V Russce Edward Rutherfurd transformuje nedozírné dějiny velké civilizace v lidský příběh z masa a krve, odvahy a činu, a pevně zaujímá své postavení nejpřednějšího romanopisce dneška, líčícího osudy velkých a starobylých kultur." (Založil/a: terrafelix)

Edward Rutherfurd Edward Rutherfurd
*??.??.1948

vojtech.kucera
  19. 10. 2011, 18:44
Trvalo mi to dlouho, než jsem tuto knihu dočetl, ale hlavně začátek a konec byl velmi poutavý - možná to bude tím, že tyto části jsem zvládal číst po větších částech, než prostředních asi 400 stran, kdy jsem na čtení neměl moc času. Kniha je psána podobných způsobem jako Londýn a čtenářů dokáže příjemným způsobem přiblížit mnoho zajímavých skutečností, které se v dějepise neučí, nebo které jsme už zapomněli.