Proč? 13x proto

Proč? 13x proto
Originální název: Thirteen Reasons Why

Albatros - 2009

Albatros (2009) 232

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů... (Založil/a: Sabina.le)

Jay Asher Jay Asher
*30.09.1975

ilon-a
  14. 6. 2013, 14:16
Obal odpudivej, příběh zajímavej, postava Hannah Bakerové pominutá. Knížce sem nějak nemohla přijít na chuť. Ta Bakerová mi prostě pila krev svojí sebestředností a neustálými výlevy, že ji nikdo nemá rád. Prostě jen puberťačka, která neví, co se s ní děje a dává to za vinu a mstí se lidem kolem sebe, který absolutně nic netušili... Ty její "důvody" prostě neberu jako důvody. Každopádně hezký závěr, že si z toho někdo vezme ponaučení a naučí se více vnímat lidi kolem sebe...
TajemnaM
  23. 10. 2011, 8:19
Obal strašný, příběh krásný. To, že je autor muž a ještě k tomu ve středních letech, mě velmi překvapilo, jelikžo dokázal popsat pocity středoškoláků opravdu dobře. Doporučila bych tuhle knihu každému. Každému. Pocity uvnitř knihy jsou tak uveřitelné. Příběh tak reálný, až mě z toho mrazí v zádech. Co když se tohle děje přímo přede mnou a já si toho nevšimnu?
P.S. Velmi se těším na film, které se snad s nevětší pravdepodobniostí bude točit už začátkem tohoto roku.
Beornottobe
  22. 12. 2013, 1:09
Je fakt, že když jsem viděla tu obálku, tak jsem si říkala, že něco takovýho fakt číst nechci, že to bude nějakej jednoduchej příběh pro náctiletý, ale pak jsem si přečetla o čem knížka má být a řekla jsem si, že to nezní tak špatně. Nakonec jsem byla příjemně překvapená a kniha mě hned chytla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Bylo zajímavý číst, jak jedna věc vedla ke druhý a co nakonec Hannah donutilo tu sebevraždu spáchat..jak celej život dokáže ovlivnit jedna maličkost-jak i na první pohled banalita může bejt důležitá a jak je život plnej "co kdyby?".
Veve721
  24. 9. 2016, 22:02
Jedna z mých oblíbených knížek, když jsem byla v pubertě. Originální zápletka, přiměřeně akce, tajemnost, navíc překvapivě dobře napsané z klučičího pohledu... mně se to četlo velmi dobře. Četla jsem ji znovu už asi třikrát a pořád má své místo v mé knihovničce. :)
Nikk
  5. 3. 2012, 16:24
Na prvním místě mě zaujal obal, který se podobal knížce Holky jako nitky - velmi dobrá kniha. Proto jsem se rozhodla si knihu přečíst. Nezklamala. Četla se velmi dobře a autor taky pěkně vystihl problémy, které mohly vést k sebevraždě. Třeba bych nepochopila, jak se kvůli jednomu plácnutí na zadek může stát něco tak drastického, po přečtení jsem pochopila. Takové knížky bych nejraději četla pořád ! :)
Karala
  10. 7. 2015, 15:56
Ufňukaná pytlovina. Kdyby se takhle každej teenager hroutil pod tim, když se na něj někdo blbě podívá, byly by školy prázdnym místem. Ani trochu jsem se s tou holkou nesžila, její argumenty byly opravdu hodně ubohé a reakce ostatních naprosto stejně nevěrohodné. Nic výjimečného. Navíc ten obal, jak někomu za tohle můžou ještě platit, děsivý.
Johana Timplová
  28. 9. 2014, 12:51
Nápad zaujal, prostředí je pro mě to pravý. Clayovy pocity byly skvěle zachycený. Ale stejně jsem se přes celou knížku nemohla zbavit pocitu, že ty důvody pro sebevraždu byly z větší části mizivý a přehlédnutelný. Jasně, nebyla jsem v její kůži, ale do znásilnění a havárie si to vážně cucala z prstu.
Čtvrtou hvězdičku dávám za jména, na kterejch mi v knížkách dost záleží - Clay, Skye, Alex.