Záhir

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-658-0

Argo (2005) 80-7203-658-0 278

Nový román Paula Coelha. Známý spisovatel a válečná zpravodajka, oba úspěšní ve své profesi, žijí v Paříži v nekonvenčním manželství. Jednoho dne žena zmizí. Šlo o vraždu, únos, útěk? Spisovatel je odhodlán ji - svůj „Záhir“ (pojem známý z islámského světa, který označuje věc nebo bytost, na něž nelze zapomenout) najít. Jeho pátrání jej zavede do nejvzdálenějších končin světa, ale zároveň i do vlastního nitra. Paulo Coelho ve svém novém románu zkoumá, co dnes znamená pro muže a ženu společný život a jak nerezignovat na riziko a dobrodružné hledání „osobního příběhu“.

nevermore
  2. 10. 2011, 10:32
Pro mě jen velice průměrná kniha, kdy se Coelho snaží dostát svému stylu. Spousta pompézních myšlenek, které si jsou často protichůdné. Přijde mi, že Paulo ve svých novějších knihách prostě naseká pár hezkých, pár -v kontextu- stěží pochopitelných a pár přirovnávajících myšlenek, opře se o nějaké příběhy čerpané odjinud v zdánlivé souvislosti a celé to oplete příběhem, přesně jako v Záhiru.
Keatin
  14. 6. 2012, 8:53
Má první kniha od Coelha.A jedno velké překvapení. Záhir je neskutečně poutavá kniha, která vypráví o tom, jak může vypadat život ...tedy život, pro který se rozhodneme a jaké mají naše rozhodnutí následky.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:12
Záhir je velice těžké pochopit a probrat. Chce to přečíst několikrát a nejlépe s určitým odstupem, aby člověk začal vnímat určité podprahové informace. Pokud je člověk vnímavý, dokáže si z příběhu odnést určité ponaučení do svého života.
marta-b
  15. 3. 2010, 18:34
Horko těžko jsem tohle dílko dočetla, přišlo mi to dost nezáživný. A nakonec mě ještě dorazilo zjištění, že všechny alespoň trochu zajímavé myšlenky, které se v knížce objevily, si autor "vypůjčil" od někoho jiného - sám se k tomu v závěru knihy přiznává.
svobodka
  7. 12. 2012, 8:38
Asi je mi určeno, abych každou Coelhovu knihu četla dvakrát. Stejně jako u Alchymisty je můj pohled po druhém čtení docela jiný a měním hodnocení. Zatímco poprvé jsem hledala příběh a rozčilovalo mě, že se vypravování tak "vleče", tentokrát jsem si čtení užívala. Snad u žádné knihy jsem tolik nepřemýšlela, nad každým odstavcem, někdy snad nad každou větou. Nevadí mi, že některé myšlenky nejsou zcela původní, autor je zpracoval vlastním způsobem, který mne vždy oslovil.
Gereth
  6. 7. 2011, 15:09
První má kniha od tohoto autora a navzdory všem očekáváním jsem spokojený. Coelho píše svižným stylem a hlavně většinou nepopisuje, co postavy dělají, ale jak myslí, co cítí a vliv, který na jejich mysl má okolí. Kniha se může zdát o ničem, ale nakusuje spoustu zajímavých témat a principů, je plná malých pravd a zajímavých minipříběhů. Oproti ostatním filozofickým románům ale není vůbec složitá. Velká její část působí jako rozhovor při láhvi vína. // 75%
Veronika
  23. 5. 2013, 22:09
Začítala som sa do toho s veľkým nadšením, očakávajúc veľké myšlienky, pátosnú filozofiu a nedostala som to. Nezáživné dielo, v ktorom si autor často protirečí.
gofis
  2. 3. 2012, 11:31
Opět Coelhův autobiografický román. Autor popisuje jedno manželství, kde dva lidé neměli na sebe čas, dávali přednost kariéře, tolerovali nevěru... Až jednou žena zmizela a tím si její muž uvědomil, co ztratil a jak chyboval.
Apneator
  19. 11. 2012, 16:57
Tato kniha jsou jen třikrát vyprané Coelhovy ponožky. Zpráva o jeho duševním a morálním úpadku. Četl jsem jí v nemocnici s vážnou střevní infekcí. Zhruba tomu odpovídala.
marmeli
  9. 7. 2011, 9:13
Trvalo mi dlouho, než jsem Záhir dočetla. Zajímavé dílo, nepochybně, ale už bych se k němu pravděpodobně nikdy nevrátila. Při čtení jsem poznávala Coelha samotného a obdivuji ho za to, jak pravdivě a čtivě popisuje svůj život veřejnosti. To by málokdo dokázal. Jde vidět, že už našel svou cestu a zanechal daleko svou historii.
kubicek
  4. 8. 2014, 7:54
Knížku jsem četla podruhé, s odstupem deseti let. A v mých necelých čtyřiceti letech mě oslovila mnohem více. Výstižně se strefila do mnoha situací a stavů, které člověk prožívá v mnohaletém manželství. Do pomalého sklouzávání do stereotypů. Coelhovi knížky mě vždy přinejmenším nakopnouk tomu, abych začala o světě přemýšlet jinak. Abych zapomněla na svou osobní historii a jako malé dítě se podívala na svět novýma očima. Ale Záhir nepatří k nejlepším Coelhovým dílům.
properjoey
  1. 9. 2013, 16:51
Myšlenka s kolejnicí se mě držela opravdu dlouho...pustila jsem se do ní a rozpitvali jí na prvočísla...Tahle knížka mě donutila se zamyslet nad tím, o čem to vlastně je, proč dělám to a ne ono a proč tak a né jinak.
KirkaJopriva
  15. 8. 2013, 12:11
Pro mě to bylo poněkud podbízivé a občas vtíravé - rádoby mučednicko-hrdinské. Dočetl jsem to jen v rámci očekávání na nějaký to další moudro, nebo možná ponaučení(?). Marná sláva, ať už je autor vymýšlí, nebo si je vypůjčuje, stojí vždy za to. A způsobují, že v očekávání sáhnu po další knize.
Alissa
  1. 8. 2012, 18:49
Já si naopak myslím, že je to jedna z hodně povedených knih Coelha. V příběh může každý najít sám sebe v jiné podobě. Pro mě osobně to byla velmi poutavá kniha a odnesla jsem si z ní hodně pro svůj budoucí život. Opravdu mi změnila hodnoty. Třeba Čarodějka z Portobella..tu sem nemohla dočíst, to bylo opravdu strašné. Doporučuji Jako řeka, když plyne.
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:08
Po Alchymistovi jsem čekal další dobrou a čtivou knížku, ale Záhir mi nic takového nepřinesla. Obrovská nuda, nakonec jsem měl problém vůbec knížku dočíst.