Vraždy na čínském jezeře

Perseus - 1999
ISBN: 978-80-87010-23-5

Perseus (1999) 978-80-87010-23-5 224
Odeon (1992)

Soudce Ti přijíždí do města na břehu horského jezera, které je obestřeno tajemnými pověstmi. Při slavnosti na uvítanou se dozvídá od krásné kurtizány, že se ve městě chystá nebezpečné spiknutí. Vzápětí dojde ke dvěma vraždám a soudci zůstane jen jediné vodítko k vyřešení záhadných případů – stará šachová úloha. (Založil/a: trevize)

vladislaus
  7. 5. 2014, 14:25
Napadlo mě srovnat Gulikovy detektivky s detektivkami od Christie. U Gulikových detektivek jsou postavy plné života, jsou více primitivní. Christie spíš představuje nudné snoby a dialogy, které mezi sebou vedou jsou často otřesné. Možná má Christie propracovanější detektivní zápletky, ale přesto mám raději čínské detektivky od Gulika.
mosem
  9. 12. 2011, 22:59
Po poněkud zvláštně, snad až zmateně, působícím začátku první kapitoly dostává příběh typický "Tiovský" spád. Kromě samotného detektivního příběhu mně velmi upoutalo setkání soudce Ti s císařským cenzorem. Ukazuje, že i osoba požívající ve svém bezprostředním okolí vysokou autoritu, úctu a téměř neomezenou moc, je před touto postavou (poměrně nelogicky označenou pojmem "inkvizitor") zcela bezmocná a poddaná. Je to netypický pohled do zákulisí státní správy ve staré Číně.