Modrá, nikoli zelená planeta

Modrá, nikoli zelená planeta
Originální název: Modrá, nikoli zelená planeta

Dokořán - 2009
ISBN: 978-80-7363-243-4

Dokořán (2009) 978-80-7363-243-4 216
Dokořán (2007)

Modrá, nikoli zelená planeta. Co je ohroženo: klima, nebo svoboda?

Václav Klaus v této knize veřejnosti předkládá své komplexní stanovisko k dnešní tolik zjitřené debatě o životním prostředí a zejména o tzv. globálním oteplování. Toto téma se stává zásadním ideovým a politickým střetem naší současnosti. Do jaké míry ovlivňuje klimatické změny člověk? Nakolik je možné jim zabránit nejrůznějšími omezeními a politickými zásahy? V. Klaus tvrdí, že nejlepším prostředím pro člověka je prostředí svobody, a právě tím je třeba poměřovat všechny představy a kategorické požadavky environmentalistů. Dochází k jednoznačnému závěru: ochrana přírody ano, environmentalismus ne.

Václav Klaus Václav Klaus
*19.06.1941

Tanmut
  13. 2. 2016, 10:38
Já bych s ním i často souhlasil, ale když on fakta prezentuje tím nejhorším možným způsobem, zaštiťuje se druhořadým spisovatelem science fiction thrillerů a nadto chce čtenáři vnutit i co o dané problematice neví.
Kikino, ať je příští kniha lepší.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 17:05
Opět se budu opakovat, jako u Modré planety v ohrožení. Jsem ekologicky vzdělaná, vzdělávám se ještě mimo to dobrovolně k tomu a stejně vím, že nic nevím. Rozhodně pan Klaus se dokáže informovat, ale jeho stanoviska jsou naprosto mimověcná a leckdy přímo zrádná. Jsem absolutně proti zařazení knihy do tématu životní prostředí.
Bloodym
  4. 12. 2013, 19:13
Pan Klaus rozhodně nemohl přečíst všechny práce, které v této knize zmiňuje, tím by strávil velkou část života. Ale s mnohým, co v knize píše, musím souhlasit. Ať mě nikdo nepochopí špatně, chovat se šetrně k životnímu prostředí je podle mě důležité a nutné. Některé činnost člověka životnímu prostředí škodí, to je nepopiratelný fakt. Ale je neskutečně arogantní myslet si, že za ozónové díry, vyhynutí některých druhů atd. může výhradně člověk. Planeta se mění, kdyby to tak nebylo, běhali by tu ještě dinosauři, pevnina by byla jedním světadílem a na spoustě míst, kde žijeme by bylo moře nebo ledovec. Planeta je tu několik miliard let a my máme data za necelých 150 let, což je jen zlomeček a z toho se dá těžko něco usuzovat. Souhlasím s panem Klausem, když říká, že ekologie se stalo novodobé náboženství. A jak říká, každý začněme u sebe s milionem malých věcí...
sourekm
  18. 10. 2014, 1:08
Pan Klaus v knize vysvětluje přirozené řešení problémů s nedostatkem surovin pomocí volného trhu. Prakticky mi jeho vysvětlení připomíná vysvětlování nesmyslnosti obav z Malthusiánské pasti. Rovněž poukazuje na lži a demagogii eko-aktivistů. Po přečtení jsem se sám před sebou styděl za to, že jsem ve svých prvních volbách volil Bursíka, ale chybami se člověk učí. Pan Klaus se zmiňuje i o tom, že "hokejkový" graf byl pravděpodobně upravený ve prospěch přesvědčování mas. Zároveň to pan Klaus dokládá tím, že na žádném statistickém úřadě takový graf není archivován.
Rovněž pak Klaus ukazuje i graf z ČHMU který ukazuje, že za poslednách dvacet let máme v ČR lepší ovzduší než v osmdesátých a devadesátých letech.
A samozřejmě má pan Klaus i smysl pro humor. Hned na úvodu knihy je karikatura upalovaného pana Klause a chlápka co mu říká "Tak co, už věříte na globální oteplování?" :-)
Také tam poukazuje na různá pokrytectví eko-aktivistů. Doporučuji přečíst každému komu není lhostejná svoboda.

PS: 11.4.2015 Malá aktualizace potvrzující stanovisko o ledovci.
Choronzon
  29. 6. 2011, 19:23
Jedna z prvních knih od Klause co jsem četl. Vcelku dobrá i když mohla být zpracovaná i lépe.
Globální oteplování je nesmyslná pohádka která má sloužit jako krycí historka pro uhlíkovou daň a jiné křivení tržního prostředí.
hafityhaf
  28. 2. 2013, 16:49
"Problémem" Klause je, že říká věci natvrdo, navíc ještě podložené logickými argumenty. Netvrdím, že v ekologických otázkách je nutné s ním souhlasit na 100%, ovšem informace prezentované v této knize, včetně vzorečků(!), jsou zajímavé a nutí k zamyšlení, jestli na tom ekologismu náhodou není něco špatného... A že je, viz např. ekologické zóny ve městech. Klaus ví, co mluví, a ví, co píše. Kniha je konzistentní a problematika je podaná způsobem vhodným i pro laiky.
Pokud si dobře vzpomínám, tak mi vadila jediná věc, a to časté používání doplňujících informací v závorkách (nebo to byly poznámky pod čarou nebo za pomlčkami...?).
YjM
  12. 4. 2011, 22:49
Velice zajímavé, z hlediska objektivního posouzení zcestného názoru. Možná vhodné jako odstrašující příklad, jak nemá seriózní práce vypadat. Výpovědní hodnota asi jako Okénko astrologie v Nedělním Blesku..