Acorna

Acorna Originální název: The Unicorn Girl

Alpress - 1998
ISBN: 80-7218-120-3

Alpress (1998) 80-7218-120-3 360

Byla to téměř obyčejná holčička. Jenom uprostřed čela jí rostl drobný roh, měla podivně tvarované nohy, krásné stříbrné vlasy a ovládala několik zvláštních schopností: uměla čistit vodu i vzduch. Dokázala urychlit růst rostlin a hojit jizvy a zlomené kosti. Trio šedovlasých kosmických prospektorů ji našlo v záchranném kokonu, plujícím mezi asteroidy; adoptovali ji a vzaly domů na kosmickou stanici, ale tam se setkali jen s nepřátelstvím a nepochopením. Dotěrní byrokraté chtěli Acornu umístit do útulku a amputovat ji „deformitu“ na čele. Ambiciózní vědci zase chtěli „dívku – jednorožce“ izolovat a studovat. Co z toho bylo horší? Acornini drsní „strýčkové“ nehodlali čekat, až se jedna z těchto hrozeb stane skutečností. Unesli svoji schovanku i za cenu násilí, uzavřeli za sebou vzduchovou komoru kosmické stanice a utekli i s ní přímo na pirátskou planetu Kezdet, kde se nikdo nevyptává a kde může děvče vyrůst bez protivenství. Kezdet má však své vlastní temné tajemství. Prosperita planety je založena na neviditelné hrůze – armádách bledých, mlčenlivých dětí, které dřou v továrnách a dolech, dětí beze jmen, neviděných, nemilovaných. Příšerný obchod s dětskou otrockou prací řídí tajuplný muž – Pištec. Pištec má s Acornou zvláštní plány, protože v jejím lesklém růžku vidí slib bohatství a moci. Zároveň děvčátka, kterým se podařilo vyhnout otrocké práci, vyrůstají v mladé ženy milující svobodu. A Lukia, Paní světla, se chystá Pištci i jeho nohsledům udělit pořádnou lekci o cti, svobodě a jedinečné hodnotě dětství… (Založil/a: trevize)

Blueberry
  7. 3. 2014, 7:10
Do téhle knížky se mi řadu let vůbec nechtělo jít, ale teď po dočtení musím uznat, že mi opravdu bodla. Sci-fi a detektivní příběh s happy endem, který je úplně a zcela v pořádku, děj nehyzdí a čtenáři navodí tetelivou euforii. Vřele doporučuju!

PS: Při bližším studiu bibliografie Anne McCaffreyové, se může dohledat, že Acornina dobrodružství pokračují v deseti navazujících knihách. Je velká škoda, že se tu u nás její příběhy nechytly natolik, aby se vyplatilo je vydávat dál. I když, třeba se jednou dočkám =o)