Abeceda sexu a erotiky

Profil knihy je v jiném jazyce

Abeceda sexu a erotiky

Ikar - 2005
ISBN: 80-551-0952-4

Ikar (2005) 80-551-0952-4

Ľudská sexualita je vo svete živočíšnych druhov výnimočná. Ženské prsia majú väčšie rozmery, než si vyžadujú mliečne žľazy, bradavky sú erotogénne. nápadne sfarbené. Ani jeden z týchto znakov nikde inde v živočíšnej ríši nenájdeme. I taký nevinný úvod do hier lásky, akým je bozk, nemá v prírode obdobu.
Dodnes sa vedú spory aj o biologickej funkcii hymenu, čiže panenskej blany. Dôvod je prostý – ani jeden živočíšny druh ju nemá.
Edgar Morin pokladá ľudskú sexualitu za výnimočnú a pripisuje jej dokonca mimoriadny evolučný význam. Na otázku: „Čo nám prinieslo poľudštenie?“ odpovedá: „Najmä nepretržitú sexuálnu príťažlivosť muža i ženy. Primáty majú asexuálne obdobia a obdobia párenia, keď sa samica stáva príťažlivou, ľudstvo sa však vyznačuje permanentnou sexuálnou príťažlivosťou.“
A to je tá najpodstatnejšia zmena, ktorá ho odlišuje od zvierat. Človek oddelil sex od rozmnožovania. Erotiku živočíšna ríša nepozná. Čo všetko sa pod týmto pojmom skrýva, prezradí táto publikácia.