Případ Marie Navarové

Případ Marie Navarové Originální název: Případ Marie Navarové

Aleš Čeněk, s.r.o. - 2010

Aleš Čeněk, s.r.o. (2010) 256

Tři režimy, příběh jedné ženy, případ jednoho advokáta. Jen výjimečná zběsilost dějinných zvratů 20. století byla způsobilá nastolit v průběhu jediného desetiletí takové podmínky, že jedna a tatáž causa byla posuzována a souzena v rámci tří funkčně diametrálně odlišných a ideologicky jinak zaměřených právních systémů. A jen výjimečný spisovatel, kterým Arnošt Lustig bezesporu je, byl schopen skutečný příběh Marie Navarové literárně převyprávět tak, aby otisk těchto zvratů v osudech lidí zůstal zachován. Přitom průvodní poznatek, že žádná změna režimu nevede ke změně etiky výkonu obhájce, která byla, je a bude pro všechny vždy jen jedna, dává na chvíli zapomenout na názor, že advokáti musí být jen samí padouši, jak se nám mnozí snaží dnes a denně namluvit. (Založil/a: Abdach)

Zany
  18. 2. 2016, 21:27
Příběh ženy, která ošetřila raněného Heydricha, je námět velmi zajímavý, ale forma, jakou ho Lustig zpracoval, mi příliš nevyhovuje. Na můj vkus je v knize málo děje ve srovnání s příliš mnoho obsáhlými a hlubokým ponory do myšlenkového světa aktérů, do jejich úvah nad tehdy aktuálními událostmi i obecně o válce, holocaustu, nacismu atd.. Musím souhlasit i s názory, že poválečné osudy hrdinky jsou zmíněny už jen na pár stránkách, přičemž retribuční procesy těsně po válce i jejich obnova po únorovém převratu jsou dosti zajímavá a velmi málo zpracovaná kapitola našich dějin.