Odviate vetrom

Profil knihy je v jiném jazyce

Odviate vetrom Originální název: Gone with the Wind
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Ikar - 2000
ISBN: 80-7118-904-9

Ikar (2000) 80-7118-904-9

Svetoznámy dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O’Harovej a Rhetta Butlera sa odohráva na pozadí americkej občianskej vojny. Je to tiež príbeh krásnej, rozmaznanej a tvrdohlavej dcéry plantážnika, ktorá bola napriek týmto vlastnostiam vychovávaná ako pravá južanská dáma. Z trucu sa vydá za brata svojej sokyne a do jej života osudovo zasiahne arogantný kapitán Rhett Butler, úplný protiklad jej prvej lásky, ktorej sa nevie vzdať. Vojna zachváti Georgiu a Scarlett sa tiež zmení. Robí všetko preto, aby zachránila rodinnú plantáž a život svojich blízkych. Po smrti svojho manžela sa opäť vydáva, za Rhetta Butlera a začína ich búrlivé manželstvo plné sporov a tragických nedorozumení...

minusha97
  10. 3. 2016, 21:30
Nedokážem si vybrať jednu najobľúbenejšiu knihu, ale Odviate vetrom patrí nepochybne do top päťky. Nečudo, že získala Pulitzerovu cenu, sama by som ich knihe udelila hoci aj zo dvadsať. Brilantný príbeh spájajúci autenticitu amerického Juhu a vojny spolu s negýčovým, ale silným romantickým príbehom, ktorý rozvíja lásku nielen medzi hlavnou mužskou a ženskou postavou, ale venuje sa mnohým postavám a postupne buduje vzťahy medzi nimi napísaný pútavým štýlom Margaret Mitchellovej, ktorý nedokáže nikto napodobniť si právom zaslúži vyzdvihnúť na piedestál. Skutočne prvá kniha, u ktorej som sa smiala a radovala, u ktorej som plakala a u ktorej som sa bála. Zatiaľ som si pri žiadnej inej nevytvorila také silné vzťahy k postavám, ako pri tejto knihe.
Táto kniha právom patrí medzi klasiku, ktorá by u sčítaného človeka, zvlášť sčítanej ženy nemala chýbať.