Originální název: City of Bones

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3984-2

Knižní klub (2013) 978-80-242-3984-2 416 s filmovým přebalem
Mladá fronta (2009) 978-80-204-1909-5 408

Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk?
Zde se Clary poprvé setká s „lovci stínů", bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou „vnitřní zrak"? To by rádi věděli i lovci stínů...

Zábavná, odvážná a neotřelá fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s nímž nebudou chtít přestat. (Založil/a: nikusha)

Magyana
  22. 10. 2013, 16:49
Spokojenost. Je to sice taková ta kniha typu "o mladých pro mladé", ale možná přivede dalších pár náctiletých ke čtení...
Příběh je čtivý, ale bohužel také dost čitelný. Kdo je čí co jsem odhalila až smutně brzy, takže velké odhalení na závěr už pro mě ztratilo to kouzlo překvapení.
Ale celkově vzato... dobrý.
anishta
  22. 1. 2014, 23:02
Moc jsem neocekavala, zklamaná nejsem a jdu se vrhnout na další díl. Oddechove čtení. A Jace chci mít doma. :-D Číst tohle kolem tech patnácti, tak me to vzalo asi víc. Ale je to fajn.
TomToman
  13. 7. 2016, 19:42
Oddechovka na slupnutí. Žádnou uměleckou kvalitu jsem nečekal, nebyl jsem tedy zklamán. Čtení pro mládež- puberta s přídechem romantiky, zvraty v ději, které se skoro daly předvídat. Namixovaní démoni, upíři, vlkodlaci a kdo ví co ještě.
Shax
  12. 7. 2013, 12:11
Přiznám se, že ke knize jsem se dostala skrze trailer na připravovaný film podle této knižní předlohy. A nelituji :)
Kniha má rychlý spád, originální zápletku - možná bych ocenila lépe rozepsané postavy, i když takhle má člověk aspoň prostor pro představivost. *SPOILER*: Sourozenci? Vážně? Tak to budu muset doufat, že Clary a Jace mají kladný přístup k incestu :)*SPOILER*
Věřím, že tak před pár lety bych dala i o tu hvězdičku víc. Těším se, až si přečtu další díly.
PeťkaW.
  17. 4. 2013, 17:04
Takže - obal knížky je otřesný jsem vážně ráda, že jsem ji četla v pdf a nemusela se tak na něj dívat víckrát, než bylo nutné. Nebýt traileru na připravovaný film, tak bych po knize asi ani nesáhla. Po prvních 15 stránkách jsem měla sto chutí se čtením přestat, protože se mi nelíbilo, jak je čtenář do děje bez jakéhokoliv varování hozený. Pak se ale celý příběh překvapivě slušně rozjel a ustálil. Je čtivě napsaný a najde se tu plno zajímavých momentů. Líbilo se mi, jak si autorka pohrála s klasickými nadpřirozenými osobnostmi a dala jim nový nádech. Mohla ale o něco víc rozvinout podsvětí a víc ho čtenáři přiblížit, to mi tam docela chybělo. Na druhou stranu oceňuju, jak propracovala postavy a vztahy mezi nimi. Mám ráda, když jsou hrdinové v knihách propracovaní a mají své vlastní osobnosti, takže v tomhle vidím rozhodně plus. Mínus dávám za průhlednost děje a plochost příběhu. Sečteno podtrženo - nebylo to vůbec tak špatné, jak tu někdo píše. Je to opravdu čtivý příběh, u kterého se dá skvěle vypnout a žít v jiném světě. Má své mouchy, ale po dalších dílech asi i tak sáhnu.
Lucy Sisk
  4. 8. 2014, 18:48
Vzhledem k tomu, že to mají být teenageři, je ta jejich práce se zabíjením démonů úžasná, pokud bereme v úvahu, kolik jich dokážou zabít. Nejvíce mě zajímá vývoj u Aleka, který se musí vyrovnat se sexuální orientací. Jinak autorčin obrat, kde se zmíní, že Clary a Jace jsou sourozenci, no, snad tomu tak nebude.
Esther Darnett
  2. 12. 2013, 9:24
Je to sice pro mládež, takové jednoduché až místy nudné - nicméně to neznamená, že by měly být postavy málo vykreslené či neautentické scény. Autorka se nedokázala vžít do své vlastní tvorby.
moonchild
  10. 10. 2013, 15:46
Skvělá kniha.Už se těším na další pokračování.Už aby vyšel.Knihy na pokračování moc nemusím ale to je bomba.
Rumbelle
  11. 4. 2015, 9:28
Obsahuje spoiler spoiler Kniha byla úžasná postavy vyvedené. Nejvíc se mi líbil Jace (miluju postavy který jsou plný sarkasmu a ironie). Myslela jsem si, že budou s Clarry pár, a potom když jsem zjistila, že jsou to sourozenci tak jsem zuřila. Kniha byla velmi pěkně napsaná a už se těším na další díl.
Tardis
  4. 11. 2014, 16:57
Ráda bych ke knize dodala něco zajímavého, ale plete se mi s Modrou krví od Melisy Cruz, takže, pokud mohu soudit -a není to jen následek mé špatné paměti- námět je zoufale nenápaditý a provedení taky nestojí za nic.
Ruxandra
  25. 1. 2013, 10:13
Dle mého názoru průměrné fantasy, které mě ničím extra nenadchlo, ale je čtivé. Jako oddechovka ideální.
LenkaZ
  20. 6. 2015, 21:11
Jsem ráda, že mám dočteno. Od autorky jsem četla "Clockwork" sérii a ta se mi líbila moc, ale tady spíše zklamání. Clary mi chvílemi lezla dost na nervy, Jace je takový sebeironický frajírek, avšak zápletka Simon alá potkan mně opravdu dostala, bohužel ne v dobrém slova smyslu. Celé je to velmi průhledné, dialogy spíše hloupé... asi dám časem šanci i druhému dílu a pak se rozhodnu. Snad bude "dvojka" o něco lepší.
Dee-Dee
  7. 9. 2013, 23:26
Všechny tři díly (Město z kostí, Město z popela, Město ze skla) mě naprosto pohltily a oslnily. Nástroje smrti považuji za nejlepší sérii, co jsem kdy četla (spolu s Vražednými přístroji - další sérií od této spisovatelky)! A - samozřejmě - mám ráda Jace :))
Scarlett
  14. 11. 2013, 9:10
Tohle teda vážně ne! Ke knize jsem se dostala úplně náhodou, až když jsem dočetla, zjistila jsem, že je to dokonce zfilmované a že to má být strašná pecka(!). Clary je „obyčejná patnáctiletá holka“?!? Doufám, že takovýchto „obyčejných“ holek se vyskytuje ve volné přírodě co nejmíň. Vždyť je tupá jak rezavá sekera (není divu, když podstupuje pravidelné výplachy mozku)! Její nejlepší kamarád je do ní (samozřejmě!) zamilovaný až po uši, aniž ona 10 let cokoliv tuší. Pak se na scéně objeví andělský nadsamec se správnou dávkou tragické minulosti (aby nad ním každé srdce zjihlo) a rebelsky zločinných sklonů (aby mu každá padla k nohám) a tupka zjihne a padne mu k nohám. Nesmí chybět kamarád tajně zamilovaný do nadsamce (aby měl kdo žárlit) a krásná, dokonalá a vyvinutá konkurentka tupky (aby se mohla cítit správně méněcenná). Mladá láska bla bla bla.. démoni, milostný troj(pěti?)úhelník, upíři, vlkodlaci bla bla blaaaaaaaaaa… a na konci „šokující“ odhalení a rodinné shledání.

Příběh je zbytečně rozvleklý a ani napínavé momenty mě nedokázaly vtáhnout – pořád jsem musela kroutit hlavou nad nelogičností některých rozhodnutí/jednání hlavních hrdinů. Emoce jsou tak povrchní, že nemůžu fandit vůbec nikomu (možná snad Alecovi, kdyby Magnus nebyl tak nechutně stereotypní prototyp gaye). Z Jeceho poznámek vůči obyčejným smrtelníkům je mi na zvracení. Tohle má být idol mladých holek?! Nadřazený árijec, který nad každým ohrnuje nos? Hnus!!

Co mě ale vadilo úplně nejvíc, byla totální průhlednost a předvídatelnost příběhu. Rádoby tajuplné narážky a bezvýznamné detaily jsou tak okaté, že čtenář dokáže dost spolehlivě předvídat šokující zvrat dřív, než je mu nadávkován s tak spolehlivě blbuvzdorným vysvětlením, že si až říkám, pro jakou věkovou kategorii je knížka vlastně určena. Dnešní teenageři přece nejsou tak blbí, jak autorka zřejmě předpokládá, nebo jo?

Pozitivní je, že některé dialogy jsou až překvapivě vtipné, ale víc jak jednu * za ně nedám.

(Četla jsem v originále)
pravablondska
  8. 6. 2012, 18:59
Spoiler!
Ze začátku jsem se lekla že to bude opět nějaká slaďarna, ale ve chvíli kdy jsem zjistila že jsou sourozenci, spadla mi čelist a jen jsem seděla a nadávala Jak je tohle vůbec možné ? Celé tři díly (tedy zbylé dva) jsem doufala že se to změní.
Mé hodnocení ? 100 % - velmi povedená trilogie a fantasy:)
Kim
  21. 8. 2011, 23:12
Kniha mě velmi nadchla! Netušila jsem, co se bude dít, přestože jsem si přečetla anotaci. Uznám, že obal nic moc, ale nad tím zamhouřím oko... :) Ostatně, "nesuď knihu dle obalu!"...
Děj nepředvídatelný, nápad originální, závěr překvapivý,... - Kniha strhující. Pět hvězd!
Wajny
  25. 9. 2015, 12:00
Na tuto sérii jsem se hrozně dlouho chystala, ale nějak jsem nemohla najít ten správný čas, kdy začít (samozřejmě čas jsem našla až když mi začala škola). První díl mě ihned upoutal - nejvíce se mi líbí, jak prolíná všechny možné "příšery" a jejich svět. Clary mi přišla trochu hysterická, ale tak už to u hlavních hrdinech většinou bývá a Jace je jedním slovem senzační :D Pořád mám, ale nutkání srovnávat ho s Patchem (ze série Hush) a zatím je to 1:1. Těším se na další díly a doufám, že z nich budu nadšená, tak jako z prvního. *****
Janice001
  28. 3. 2014, 18:34
Musím přiznat, že jsem nejdřív viděla film. Když jsem zjistila, že je i kniha, tak jsem si ji hned stahla do čtečky a začala číst. Film mà sice děj stejný, ale přesto byla kniha jina. Je v ni plno zvratů... Moc se mi líbila a určitě si přečtu další díly.
Adys
  26. 9. 2013, 14:07
Po nepovedeném Inheritance od Paoliniho jsem si spravila chuť právě touto fantasy. Dostala jsem se k ní až poté, co jsem se dozvěděla, že byl natočen film, který teď běží v kinech, ale mám radši nejdříve knihu a pak až film. Nejdřív bych ale podotkla, že obal knížky se vůbec nepovedl a bohužel znám spoustu lidí, kteří vybírají čtivo právě kvůli obalu, možná právě proto jsem se k ní dostala až po dvacítce :D ...každopádně mě knížka mile překvapila, líbí se mi, jak jsou vykresleny hlavní postavy a i když zápletka směřuje k víceméně předvídatelnému konci, ani mi to nevadilo. Jen doufám, že s dalšími díly neklesne kvalita :)
Zvejka
  26. 8. 2013, 21:39
Dávám jednu hvězdičku za to, že knížka se dá rychle a snadno přečíst. Jinak byla kniha jedno velké zklamání, zvlášť po všech kladných hodnoceních, co jsem potkala.
Pajky
  18. 3. 2015, 16:10
Mé hodnocení se odráží od toho, že rozhodně nejsem cílovka. Přesto jsem doufal, že by se z toho mohlo vyklubat něco podobně zajímavého (ač teen) jako Maze Runner. Ten svět, který tam měl být přeci jen zněl zajímavě. Bohužel to se nestalo. Některé části sice byly zajímavé (upíří hotel) , jenže některé ne (narozeninový piknik), ale vcelku to odsýpalo a je pravda, že mě to dokázalo překvapit. Ani ve snu by mě nenapadla taková blbost jako závěrečný twist (syn Valentinea). City of Bones mám za sebou, ale další díly se nechám ujít...
TheBatman
  18. 4. 2014, 15:23
Tahle kniha byla skvělá a bavil jsem se u ní. Určitě bych pochválil boje, ty byly prostě BEST! Děj byl také skvělý, hlavní postavy skvěle promyšlené a kniha se opravdu dobře četla a já jsem se nesetkal s jedinou částí, ve které bych se nevyznal (pokud jsem se nezamyslel na něco jiného). Do dalších dílů určitě půjdu a určitě si tuto knihu přečtěte. Jediné, nad čím jsem zíral, bylo to, že Alek byl teplouš. Mně sedlo víc, když jsem nevěděl, že teplej vůbec je.
Gabriel
  16. 5. 2013, 15:02
Když jsem zjistila, že kniha, která mě vždy nějak v knihkupectví zaujala, se už zfilmovala, tak jsem si ji musela prostě přečíst a nejsem vůbec zklamaná.
Postavy jsou zajímavé, Jaceovy sarkastické poznámky a hlášky často úsměvné a děj je chytlavý. Až tak, že jsem začala knihu číst večer a skončila s ní až jsem ji dočetla až na konec v pět ráno. :-) Závěr byl dost předvídatelný (po celou dobu jsem to čekala, i ty postavy si snad mohly ty roky spočítat), ale i tak se mi líbil.
Nyní čtu druhý díl, jsem ráda, že záporňák zde dostane větší prostor. :-)
Giovanna Owl
  30. 11. 2016, 8:07
Zaujímavé čítanie, napriek všetkým upírom a vlkolakom :) "Prekvapivé odhalenie" na záver pre mňa nebolo až takým prekvapením, všetko by som asi zhrnula do vety - nič nie je tak, ako sa na prvý (alebo aj druhý) pohľad zdá :)
Kate.K.
  30. 7. 2015, 17:57
Asi před 3 lety, jsem si půjčila 3. díl a i když jsem to zjistila, samozřejmě jsem se začetla. Ale trošku jsem v tom tápala. Nyní jsem, to napravila během jednoho dne jsem přečetla jeden díl. Nyní jsem u 5. A JÁ jsem fall in love.

Je to dokonalé. Postavy jsou prokresleny výstižne, v dalších dílech stále více podrobněji. A myslím, že kdyby dnes kolem mě prošla Jocelyn nebo Simon, hned bych je poznala a pozdravila. Ano, teď trošičku fantazíruji, ale ♥♡ Bože.

Pro všechny, kdo mají rádi fantasy doporučuji. Mimochodem jsem až včera zjistila, že je rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Tak googlujte :*
minimar
  17. 6. 2014, 21:56
Knížka má zvrat a akci v každé kapitole. Opravdu žádná kapitola není "oddechovka". Hlavní postavy sice jsou jak vystřižené z románu pro náctileté, ale nijak mi to nevadilo. Četlo se to opravdu lehce.
Drew
  13. 4. 2014, 21:32
Zezačátku jsem byla trochu otrávená, jelikož mi styl psaní moc neseděl. Ale to bylo opravdu jen zezačátku! Hned se to tak příjemně rozjelo, že jsem nestačila ani kulit oči. :)
(Poznámka č.1 při čtení; Simon je dokonalej!) :D
Postavy jsou naprosto skvělý, ještě se mi nestalo, abych jich měla v jedný knize tolik ráda. Oblíbila jsem si i hlavní hrdinku, což je u mě taky rarita. Většinou mám chuť ukroutit jim krky. -_-
(Poznámka č.2; Taky si na sebe začnou kreslit runy, nemám sice stélu, ale mám fixu!)
Jaceovy hlášky jsou bezkonkurenční. Miluju sarkastický postavy. Bavily mě i jména - Valentýn, Johnathan, Jocelyn, Lucián... A Alec s Magnusem (a ano, prostě je to Magnus... ke Krasomilovi se vyjadřovat nebudu) jsou taky kapitola sama pro sebe. Já jsem schopná každýmu autorovi, co dá do knížky gaye, líbat nohy, takže... :D
Byla jsem nakonec naprosto spokojená. Poslední kapitoly jsem přímo hltala. To se sourozenci je podle mě originální zvrat. Ale jsem ráda, že předem díky ! spoilerům vím, že to není ještě pořád tak docela pravda !, jinak bych se asi vážně šla zahrabat, protože vždycky, když už si oblíbím nějakej ten hetero pár, nakonec se mi rozpadnou. :D
Michaela Kitiara Šant
  27. 12. 2013, 10:20
Netušila jsem jak mě tato serie chytí. Většinou mám problémy se ženskými hrdinkami. Clary mě až tak nevadila. Celý svět Lovců stínů mě naprosto pohltil a našla jsem si tam spousty oblíbených postav přes Jace po Magnuse počínaje. Ráda se ke knížkám vracím a celou serii čtu znovu a znovu(to se mi snad u žádných knížek nestalo, že bych se k nim vrátila tak brzy).
vera290
  22. 10. 2013, 20:13
Knížka byla skvělá. Ale sourozenci? To mě vážně nenapadlo. Pořád jsem čekala, že se to změní a že si třeba dělali srandu.
Giedre
  2. 10. 2013, 13:38
Nástroje smrti mám ráda a mohu je vřele doporučit. Nadchla mne myšlenka Lovců stínů i jejich run. Hlavní postavy nejsou špatné a svět, který pro ně autorka stvořila má své kouzlo.
majda x
  18. 9. 2013, 19:16
Kniha mě zaujmula hned na zacatku. Skvěle se čte a moc ji doporučuju. Mých pět hvězdiček je oprávněných.
luca92
  22. 8. 2013, 12:34
ke knížce jsem se dostala náhodou protože jsem viděla v kině trailer na připravovaný film, knížku jsem si koupila a vážně nelituji, děj má slušný spád a pokaždé mě pobaví Jacovi poznámky :)tady je sice napsané že se jedná o trilogii ale autorka asi časem změnila názor protože dílů je ve skutečnosti 6, 4. díl je město padlých andělů, 5.město ztracených duší a 6.město nebeského ohně(ten ještě nevyšel ani v Aj)takže koho to zaujalo jako mě, ještě se máme na co těšit:)
Barvoj
  23. 3. 2013, 18:42
Tato kniha ve mě vyvolala rozporuplné pocity. Na jedné straně je příběh zasazený do mého oblíbeného prostředí: současnost ve fantasy kabátku, na druhou stranu hlavní hrdinka je celkem panovačná (což občas štve) a některé věci jsou v ději prozrazeny zbytečně moc dopředu (př.: SPOILER! Jen málo kdo by si nespojil dvě události, které se staly čirou náhodou obě před patnácti lety, postavy v knize jsou ale zjevně natvrdlé.. KONEC SPOILERU!) I tak je v knize dost překvapivých zjištění a zvratů. Celkově po přečtení převažuje kladný dojem a rád si přečtu další díly série:)
otilrak
  12. 12. 2012, 11:00
Tak tohle je jedna z nejhorších fantasy knih, které jsem četl. Nemá to hloubku, žádné překvapivé zvraty, vše jen okolo jedné dějové linie... Potvrdilo se, co už jsem tušil - ženy prostě neumí napsat pořádnou fantasy. Autorka se moc zaměřila na pocity postav a jejich vztahy, místo toho aby pořádně rozvinula svět stínů, o kterém se člověk v celé knížce dozví naprosté minimum. Myšlenka světa stínů vedle našeho je naprosto briliantní, ale zpracování úplně o ničem. Kdybych měl tento příběh porovnat třeba se Ságou o Zaklínačovi nebo Úžasnou Zeměplochou, tak je to knížka pro ty nejjednodušší čtenáře bez příběhu, oproti dříve zmíněným, které mějí skvěle zpracované světy a rozvinuté příběhy. Celý děj jsem odhadl dopředu již po třetí kapitole, asi tak nepředvídatelné to bylo. Ode mě 15% za snahu.
Catherine
  19. 9. 2011, 21:32
Rozhodně nejlepší knížka za dlouhou dobu. Ten svět, který autorka vytvořila je fantastický. Já si dokonce oblíbila i obě hlavní postavy, což se u mě nestává. Pravda, ten obal je příšerný, ale jinak knize dávám 5 hvězdiček ! :)
Elis85
  14. 3. 2011, 12:59
Obal je hroznej jen co je pravda. Je to výborny fantasy nejvíc mě však dosaly hlášky Jace, kvůli kterým čtu tu knížku pořád dokola a dokola:)Rozhodně doporučuju
Willinda
  6. 1. 2011, 20:33
Kniha se mi velmi líbila, jen mám výtky k obalu. V originále je mnohem lepší, ale jen my ho musíme změnit. Další díly už jsou nádherné, ale tady vážně řeknu, že se mi ten obal nelíbí.