Bratislava pred sto rokmi

Profil knihy je v jiném jazyce

Bratislava pred sto rokmi

Vydavateľstvo PT - 2003
ISBN: 80-88912-45-8

Vydavateľstvo PT (2003) 80-88912-45-8

Táto knižka poteší milovníkov Bratislavy a priblíži čitateľovi mesto Pressburg, Pozsony či Prešporok na prelome 19. a 20. storočia. Vďaka vzácnym starým pohľadniciam sa môžeme obzrieť o sto rokov späť a objaviť scenérie, ktoré dôverne poznali niekdajší obyvatelia mesta, a z ktorých mnohé dnes už neexistujú.
Staré pohľadnice sú ako pozdravy z minulosti vyvolávajúce sladkú nostalgiu a sentiment, unášajú nás na tichých krídlach fantázie späť do čias našich predkov.
Ako šibnutím čarovného prútika sa prenesieme do dávnej minulosti a prechádzame sa po uliciach a námestiach Prešporka. Počujeme klopotanie konských kopýt a hrokotanie kočov na dlažbe, harmoniku spod viechy, cítime vôňu trhoviska, čerstvého chleba a pečenej husi.
Táto knižka však prezrádza aj to, čím mesto žilo, o čom sa v Prešporku písalo v dennej tlači roku 1900. Voľakedajšie hlavné mesto monarchie malo svoje senzácie, spoločenské udalosti, módu, športové zápolenia i kriminálne prípady.
Obrázky zo starého Prešporka nám aspoň na chvíľu prinavrátia to, čo už dnes nejestvuje, čo zmizlo ako zhasínajúci plamienok plynovej lampy.