Zločiny v štátnom záujme

Profil knihy je v jiném jazyce

Zločiny v štátnom záujme

Ikar - 2004
ISBN: 80-551-0705-X

Ikar (2004) 80-551-0705-X

V kronikách európskych panovníckych rodov možno nájsť nejednu temnú kapitolu, ktorá rozpráva o tragických alebo hrozných udalostiach na dvoroch a v rodine.
Za kniežaciu či kráľovskú korunu, za trón, za vplyv a kadejaké výhody sa v celých dejinách ľudstva intrigovalo, zrádzalo, podvádzalo, mučilo, ba i vraždilo. Kto stál v ceste na trón či vplyvné postavenie, prekážal alebo sa dokonca opovážil postaviť na odpor, toho odstránili, nech už išlo o synovcov, bratov, sestry alebo dokonca o vlastnú ženu či deti. Pohľad do dejín hovorí: Keď volá moc, nehľadí sa na nič a na nikoho.
Európske panovnícke rody nám o tom ponúkajú množstvo príkladov.
Autorka zaradila do tejto knihy sedem najznámejších a najdojímavejších rodinných tragédií: osud Agneše Bernauerovej, vzostup a pád Richarda III., vraždu Izabely Mediciovskej a jej švagrinej Eleonóry Toledskej, tragédiu úbohého dona Carlosa, mocenský boj medzi Rudolfom II. a jeho bratom Matejom, tragický život cáreviča Alexeja, syna Petra Veľkého, a utrpenie maličkého ruského cára Ivana IV.