Originální název: Mythago Wood

Argo - 2015
ISBN: 978-80-257-1474-4

Argo (2015) 978-80-257-1474-4 256
Polaris (1994) 80-85911-02-7 320

První kniha série Les mytág.

Tajemství Ryhopského lesa se pro George Huxleye stává posedlostí vedoucí až na pokraj šílenství. Podivné úkazy, které ho pronásledují, ho přivádějí k poznání, že poslední zbytek prvotního lesa je obýván tvory, v jejichž existenci už dlouho nikdo nevěří, a postavami z prastarých mýtů.
Nyní je Huxley mrtvý a jeho životní práci přebírají jeho synové. Co před nimi Les mytág skrývá?
Les mytág je nebezpečný svět, mnohem podivnější než cokoli, co si dokážou představit… (Založil/a: Arcanis)

Magyana
  12. 4. 2013, 13:33
Úžasná kniha, úžasný příběh člověka, který se vypravil do tajemného lesa, kde ožívají všechny legendy. Naráz.
Další díly už mě tolik neoslovily, opakovaný vtip už není vtipem, jak se tak říká...
illy
  4. 9. 2012, 14:57
K téhle knize jsem se vrátil a rád, pamatuju si jak mě okouzlila. A je příjemné zjistit, že na rozdíl od mnoha knih čtených v mládí, to kouzlo zůstalo. Jedna z nejlepších fantasy, její pokračování je stejně dobré a já se na něj určitě brzy vrhnu.
Pend
  31. 7. 2012, 7:29
Tímhle románem se z Holdstocka stala hvězda. V knize vytvořil neuvěřitelnou atmosféru lesa, kde nic není, jak má být. Pro milovníky fantasy povinná četba.
LadysR2
  25. 1. 2013, 0:01
Něco takového jsem nikdy nečetl! Atmosféra lesa plného mytág je tak hustá, že by člověk uvěřil a do lesa snad ani raději nechodil. Poutavé dílko mě donutilo koupit další dvě pokračování, ale kouzlo jedinečného se už logicky nekonalo. Nicméně výjimečná fantasy
Kuci92
  23. 11. 2015, 11:55
Když jsem knihu kupoval, tak jsem očekával něco jiného, ale byl jsem mile překvapen originalitou. Některé pasáže se mi četli hůře, ale přesto se mi kniha velmi líbila.
Ciba
  25. 9. 2015, 10:20
Les Mytág je jistě zajímavý knižní zážitek, který bych doporučil každému, kdo ulétává na kouzelných světech sci-fi a fantasy. Tato kniha totiž není legendou žánru jen tak pro nic za nic. Ale i přesto, že Holdstockova nádherná myšlenka o starobylém lese plném těch nejrůznějších překvapení fascinuje již nějaký ten pátek, v mých očích se trochu utápěla v hutném autorově stylu. Kniha totiž nemá ten mladický spád modernějších děl, na které jsou dnešní čtenáři zvyklí. Les Mytág se musí číst pomalu a klidně. Člověk si musí dávat pozor na každé slovo a tu atmosféru si prostě zažít. Neříkám tím, že je tento přístup špatný a k samotnému dílu mi celkem sedí. Pro mě je však čtení spíše zábavnou kratochvílí než studiem a hloubáním, takže mě tato kniha neoslnila tolik jako mnohé přede mnou.
DanielOsbourne
  10. 4. 2014, 21:51
Já se v Lese Mytág ztratil a nedokázal jsem si plno věci představit a to se mi stává velmi málo. Přesto myšlenka lesa s Myttágy je velice zajímavá.
Desmond
  17. 2. 2014, 14:30
Myšlenka popsaná v románu mě zaujala. Nesedl mi však Holdstockův styl. Nejprve jsem se překousával úvodní seznamovací částí. Čekal jsem, že po ní už bude následovat rychleji odsypávající děj, kterého se mi však nedočkalo. Akce kniha moc nepřináší, zaměřuje se více na povídání a setkávání s postavami dávných příběhů. Les mytág vyžaduje specifické čtenáře, k nimž ale nepatřím.
Aratar
  24. 8. 2014, 17:13
O této knize jsem hodně slyšela a k přečtení mě přesvědčil i fakt, že tuhle knihu má sám Sapkowski v TOP 10. Musím ale říct, že jsem čekala o dost víc. Poměrně dlouho jsem se prokousávala úvodem a kromě hutné atmosféry nezkrotného a nebezpečného lesa a originálního nápadu s mytágy jsem si z knihy nic neodnesla. A otevřený konec příběhu celkově depresivnímu vyznění také příliš nepomohl, naopak ho ještě více zmocnil.
Zlatokrt
  28. 10. 2013, 13:06
Úžasný svět plný originálních nápadů, skvělý příběh... ale má i své mouchy. Mně nejvíce vadil dojem, že Holdstockovi hrdinové jsou až neuvěřitelně slabí a neustále je někdo bije, týrá... a vítězí jen náhodou nebo tehdy, když jim někdo pomůže.
lidus
  15. 7. 2016, 13:48
Hranice mezi realitou a fantazií je tenká. V lese z lidského podvědomí vystupují mýty a lidé vstupují do mýtů. "Vlastně jsem to vždycky věděl." V Lese mytág se nedočkáte jednoduchého boje dobra se zlem, protože i dobro a zlo jsou zde relativní. Vzájemně se proměňují z různých úhlů pohledu a mění se i hrdinové, jak je přetváří cesta lesem. Les mytág je obsahem i podáním nejrealističtější fantasy, jakou jsem zatím četla. Velmi dobrá kniha.
Zhabza
  19. 9. 2012, 21:26
Ve své době jsem byl tímto dílem opravdu okouzlen. Teď, po znovupřečtení, mé nadšení trochu opadlo. Asi jsem přišel o to překvapení při oběvování lesa. Samotný styl psaní mě až tolik u knihy neudrží. Přesto patří Robert Holdstock k tomu nejlepšímu co jsem kdy četl.
Rezung
  10. 7. 2016, 21:35
Jedna ze slabších fantasy, během příběhu mi vadilo, že mi unikaly některé souvislosti a vědecké poznámky. A taky trochu nepochopený konec, který ale doufám bude přiblížený v dalších dílech. Přesto za znamenitou atmosféru lesa jsou čtyři hvězdičky skoro na hranici pěti. Tu pracovnu a opuštěnost a tajemnost místa jsem skoro viděla. Ich forma připomíná deník a na místo Vás vtáhne. Krása.
agent_R.M.
  14. 12. 2015, 0:26
Geniálně napsané, mystickou prodchnuté, zhmotněnými archetypy zajímavé , dějem dobrodružné, hlavními postavami obsazené ale hlavně skvěle čtivé a zajímavě vyvíjející se ......to prostě nejde nechtít přečíst ;-)
Samuel
  25. 5. 2016, 13:48
Od Lesa mytág jsem čekal mnohem více. Chtěl jsem se ponořit do světa tajemného lesa, ale atmosféra navozená autorem byla bohužel slabá. Zaměřil se více na různé postavičky, které se jen v příběhu mihnou a zase se jde dál. Styl autora mě také nezaujal, jazyk mi přišel místy kostrbatý (možná je to však vinou překladu). Také nechápu, komu byl román primárně určen. Pro děti je tam moc sexuálních narážek a odkazů k historii, ale pro dospělé mi to přijde celé dost naivní. Nicméně bavila mě Guiwenneth a nápad to je dobrý. První polovina ve mně opravdu neustále probouzela zvědavost. Čte se to svižně a přesto, že kniha nemá zrovna nejsilnější závěr, druhý díl mám už v plánu. Na rozhraní 3 a 4 *.
Thomas.Stiller
  28. 10. 2012, 21:36
Les mytág se mi zakousl do hlavy jako rotvajler. Nechce pustit za žádnou cenu.
Kniha je poselstvím naděje, je celá jako naděje, která se v celé své síle objeví v předposlední větě. Přátelství je nejznatelnější, když se trhá nebo spíš rozděluje, a láska se zdá nekonečná a hřející víc, než slunce. Naděje, ve které není místo pro slepou nedůvěřivost. Člověkem třese víra a ujišťuje ho, že všechno přece nemůže skončit špatně.
Cesta tmou, plná pochodní, je nezapomenutelná.
Je to cesta kouzelným lesem, ne tak úplně bezbranným a mírumilovným, jak se může zdát. Pach rozkládajícího se listí a zvířecké divokosti se mísí s pachem krve a nedůvěry.
Pokud si zvyknete na styl autora, spadnete do děje a určitě se vám kniha zalíbí.