Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mosty přes propast času

82%
4 24
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Mosty přes propast času
 Všechny obaly
Mosty přes propast času
 Všechny obaly
Mosty přes propast času
 Všechny obaly
Originální název: Mosty přes propast času

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Šulc-Švarc - 2006
ISBN: 80-7244-186-8
Počet stránek: 464
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 5x v oblíbených
v přečtených 34x v přečtených
v knihovně 18x v knihovně
k přečtení 8x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Šulc-Švarc (2006) 80-7244-186-8 464
Orbis (1992)
Mladá fronta (1977)

Pozoruhodná science fiction s hlubokým historickým a filozofickým podtextem představuje čtenáři originální vize různých lidských světů. Román je poselstvím přes propast prostoru i času o možné velikosti člověka, dosažené beze zbraní, jen silou ducha. Potomci vyspělé lidské civilizace se střetávají s historií 16. století. Byla to doba zámořských objevů, ale také lovů na otroky a náboženské nesnášenlivosti. Hrdinové románu prožívají fantastické příběhy, ve kterých hledají své poslání, svou zakotvenost v obyčejném lidském životě i pozemské lásce mezi mužem a ženou. Dobrodružství srdce a ducha je vede k poznání pravdy o cizím světě, který se pro ně stal domovem. (Založil/a: trevize)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

s-reader
80% 80% 80% 80% 80%
  4. 1. 2012, 10:04
Mosty přes propast času jsou nesmírně ambiciózní projekt. Myšlenka, která vede k možnosti zmapovat hlavní okamžiky vývoje lidstva, vede k zajímavým spekulacím, kam až by mohl děj knihy vést.
Snad právě potenciální velikost takového pojetí způsobila, že román působí nedotaženým dojmem. Bylo by lepší, kdyby se Ludmila Vaňková soustředila pouze na jednu epochu, protože pokud se část děje odehrává v době rozvoje středoamerických civilizací, těžiště je v 16. století a možný děj ve dvacátém století není ani naznačen, vypadá to, jako kdyby si autorka s rozsahem textu nevěděla rady.
Dalším problémem je malá přehlednost postav. Vaňková svůj román zalidnila nesmírným počtem postav, některé jsou výraznější, některé méně, ale chybí koncepce, prostřednictvím které by čtenáři lépe utkvěly v hlavě ty důležitější, a se kterými by se čtenář mohl identifikovat dříve, než v poslední třetině knihy. Zmatek v čtenářově hlavě zvýší i různá jména, která jsou nuceni lidé přicházející z Adalé používat.
I přes tyto výhrady považuji Mosty přes propast času za nesmírně zajímavou knihu, která zcela neprávem zanikla jak v proudu české sci-fi, tak v celkovém obraze díla Ludmily Vaňkové.
Sedmikráska
20% 20% 20% 20% 20%
  11. 1. 2013, 21:48
Ač jsem se snažila a sci-fi mám hodně ráda (možná právě proto), tak tuto knihu nedokážu dočíst. Děj je nesouvisle přeskakující, postavy naprosto nevykreslené, významná část knihy probíhá v uštěpačně hádavých rozhovorech, jakoby autorka žádnou jinou polohu komunikace ani neznala - snad ještě krom koketování a milostných scén, ve kterých se také vyžívá. Nic proti tomu, ale všeho s mírou. Tato kniha spíš než sci-fi na mě působí jako nějaká podivná odnož řady fialového harlekýna křížená s historickým románem, jehož první čtvrtina se naprosto nepochopitelně odehrává na jiné planetě někde ve vzdáleném vesmíru. Neustálé nedokončené náznaky myšlenek v rozhovorech působí jakoby autorka hrála se čtenářem hru "domysli si", která mě ale bohužel ničím nezaujala. Když k tomu připočtu množství postav-klonů, které autorka vytvořila a fakt, že v rozhovorech často mnohde i dvě stránky neuznala za nutné opatřit přímou řeč jmény těch, kdo hovoří, je dílo marnosti dokonáno. Pak už nepřekvapí ani takové drobnosti jako jsou zbytečně naznačené dějové linie, ke kterým se ale děj už nikdy nevrátí, takže veškeré souvislosti časem zanikají a děj se neřízeně ubírá někam do neznáma. Za těch pár filozofických úvah, které se v textu vyskytly, dávám hvězdičku, ale tak zmatenou a nedotaženou, a přitom slibně začínající knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani nikdy číst nebudu.
xargos
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 6. 2011, 22:39
Mám někde v knihovně to první vydání. Četl jsem to jako kluk - četl jsem tehdy hodně fantastické literatury a přišla mi pod ruku i tahle knížka. Narozdíl od hromady jiných, na jejichž názvy si sotva vzpomenu, tohle ve mně zanechalo hluboký dojem a po dalším přečtení jsem tam nacházel nové roviny a souvislosti. Připadalo mi to tehdy - zvyklému na rychlejší děj - velmi pomalé. Ale dalo mi to víc, než dějem nabité povídky. To, co je tu v obsahu knihy napsáno, velmi dobře vystihuje, v jakém duchu je celý tento příběh o zaniklé velmi vyspělé civilizaci lidí na Zemi, lidech z této doby, vracejících se dobrovolně do "dob temna" a přátelské civilizaci u vzdálené hvězdy. Stále mi zní v hlavě závěr příběhu (přibližně): Adalé, ty růžová hvězdo, setkáš se ještě někdy s lidmi z planety Země?