Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Originální název: I never promised you a rose garden

Triton - 2013

Triton (2013) 280
Nezjištěno / Jiné (2004) 278

Stěží někdo dokázal popsat onen podivný svět duševní nemoci otevřeněji a krásněji, než jak to dokázala Joanne Greenbergová v tomto románu – v oslnivém příběhu vyprávějícím o třech letech, která mladá dívka strávila v léčebném zařízení pro duševně choré, a o jejím návratu ze světa šílenství do světa skutečnosti. Kniha je autobiografickým příběhem duševně nemocné dívky, která se díky psychoterapii vyléčí. Je napsána s velkou citlivostí i hlubokým psychologickým ponorem, a protože vyrůstá z autorčiny trýznivé zkušenosti s psychotický onemocněním, je působivou a autentickou výpovědí o kořenech a historii jejího onemocnění i o její léčbě a procesu uzdravování. Autorka, která byla jako šestnáctiletá dívka léčena psychoanalytičkou dr. Friedou Fromm-Reichmannovou, podává dramatické a přesvědčivé svědectví o psychoterapeutické léčbě, která byla prováděna v době, kdy ještě na psychiatrii nebyly k dispozici antipsychotické léky. Z autorčina svědectví vyzařuje obdiv a láska k doktorce Friedě Fromm-Reichmannové, která byla zakladatelkou americké interpersonální školy v psychoanalýze a průkopnicí dlouhodobé psychoanalytické psychoterapie psychotických pacientů. Tato žena byla známá svým tvořivým a hluboce empatickým přístupem k psychotickým pacientům, pro jejichž prožívání měla nevšední porozumění. (Založil/a: Eirene)

MargarethMatthews
  25. 5. 2014, 13:52
Z počátku jsem měla malinko problém se začít do děje, ale po několika málo kapitolách, mne příběh doslova uchvátil a měla čím dál tím větší hlad po tom, jak to celé dopadne. Strašně se mi líbí postřehy vícero postav, které nutí k zamyšlení. O to více je nutné si knihy vážit, že je autobiografická a skutečně odhaluje stav toho nejniternějšího nitra. Příběh stojí rozhodně za přečtení!
HelenaH82
  17. 10. 2013, 14:24
Výborná kniha popisující proces léčby a práce s psychickou nemocí. Pro lidi, kteří pečují o jiné může být přínosem i zdůvodnění sympatií a vztahu pacientek k doktorům, sestrám. Dlouho jsem knihu plánovala číst a myslím, že se k ní vrátím.
safety
  8. 8. 2013, 8:42
Neskutečně výborná kniha. Pro studenty psychologie by to mohla být povinná četba. Ale i obyčejné čtenáře to hodně zasvětí do mysli takto postižených lidí. Na jednu otázku vám ta kniha však neodpoví a to je Proč.... Proč se to těm lidem v hlavách děje a mají to tam tak, to nevědí ani oni sami... V této knize se autorka snaží popsat jak se to stalo, jak to probíhalo a jak se z toho dostala, ale nikdy nebudem nikdo vědět, proč se to děje..
Pets
  23. 1. 2014, 11:14
"Žít znamená bojovat. Je to totéž."
Sonda do nemocné duše a dlouhá cesta do skutečného světa - přestože je svět hlavní hrdinky značně vzdálený tomu "běžnému", čte se kniha sama. Osobní zkušenost autorky zanechala stopy a autentičnost kouká z každé stránky. Přečteno jedním dechem, nelze jinak :)
NiNet
  20. 1. 2014, 20:54
Místy dojemné, místy tragické, po většinu času však spíše monotónní a jednotvárné vyprávění o dívce, kterou její vlastní duše uvěznila v sobě samé. Ale takové to asi skutečně bylo po většinu času v léčebně: zdlouhavé a monotónní, a tudíž si nemyslím, že by kniha nepůsobila autenticky. Soucítím s Deborou a její odvaha a odhodlání bojovat s nemocí, jež má původ právě v našem nitru, ve mně budí určitý respekt. Přesto mi v knize chyběl nějaký prvek napětí, nějaké zásadní zvraty, dynamičnost. A třeba to tam bylo, ale já to nenašla. Kniha mě tedy nijak zvlášť nenadchla, ale nic víc proti ní nemám. Je to ojedinělý pohled klíčovou dírkou do toho tajuplného a pochmurného světa za zamčenými dveřmi, ve němž žijí duševně nemocní. Můj šálek kávy to není, ale doporučila bych to všem, kdo se zajímají o psychologii, jako poučné a upřímné sdělení někoho, kdo těmito dveřmi několikrát prošel tam a zas zpátky.
Eirene
  30. 5. 2010, 13:40
Úžasná kniha, ke které se ráda vracím.
kerdovak
  2. 11. 2010, 22:11
Výborně napsané, soucítila jsem s Deborou od začátku až do konce, přestože ( alespoň doufám ) nejsem duševně nemocná. Těším se, až si ji zase přečtu .