Jozef Mak

Profil knihy je v jiném jazyce

Jozef Mak Originální název: Jozef Mak
Poprvé vydáno celosvětově: 1933

Perfekt - 2002
ISBN: 80-8046-212-7

Perfekt (2002) 80-8046-212-7

Román od popredného predstaviteľa slovenskej medzivojnovej prózy nám nevšednou, lyrizovanou formou približuje pomery na slovenskej dedine od 70. rokov 19. storočia do 30. rokov 20. storočia. Jozef Mak, „človek milión“, sa narodil ako nemanželské dieťa chudobnej vdovy a od detstva ho utláčal starší brat Jano, ktorý ho neskôr obral o snúbenicu aj o novú chalupu. Makovi postupne umiera otec, matka, láska z mladosti Maruša... Až po smrti svojej ženy July si uvedomí, že práve v nej stratil lásku, ktorú celý život hľadal. Vie, že nemôže zúfať, lebo sa musí postarať o deti, ktoré sú stelesnením tejto lásky. Príbeh obyčajného človeka, ktorý sa nedá zlomiť, ale vydrží všetko, čo mu osud prinesie, má čo povedať aj dnešnému čitateľovi.

Jozef Cíger Hronský Jozef Cíger Hronský
*23.02.1896 - †1960

Veronika
  31. 8. 2014, 20:26
Klenot slovenskej literatúry. Je veľká škoda, že my sami zvykneme našu vlastnú literatúru podceňovať, pretože minimálne táto je svetového formátu. Ide o ťažšie čítanie, pri ktorom sa treba aj zamyslieť, Hronský ale podstatu vystihol perfektne. Jozef Mak je postava, s ktorou sa bežný, psychicky zdravý, čitateľ stotožní veľmi ťažko, keďže človek-milión trpí rád a často. Opisy prírody skvelo dopĺňali text a nepôsobili rušivo. V konečnom dôsledku kniha, za ktorú sa absolútne nemusíme hanbiť a ktorá by mala byť v povinnom čítaní.