Kalevala

Kalevala Originální název: Kalevala

Odeon - 1980
ISBN: 13/42 01-003-80

Odeon (1980) 13/42 01-003-80 838

Elias Lönnrot není přímo autorem, pouze sestavil tohle objemné dílo z vyprávění a příběhů z celého Finska. Jedná se o gigantický epos, skládající se z padesáti run (kapitol). Začíná vznikem světa. Celou Kalevalu můžeme nalézt i na internetu, a to v angličtině nebo ve finštině. (Založil/a: kwandar)

Elias Lönnrot Elias Lönnrot
*09.04.1802 - †19.03.1884

lusk_lusk
  6. 12. 2013, 20:58
Bez ohledu na unikátní rým a to že je kniha v podstatě složena z řady na sebe volně navazujících příběhů, je kalevala na odpočinkové čtení poměrně zdlouhavá. Nejdeme zde skandinávskou obdobu bájí a pověstí prakticky z každého koutu našeho kontinentu. Pro mne nejzajímavější byly podobenství k biblickým příběhům, mimo mystický rozměr mají i silné spojení se zemí, tedy takový pohanský náboj.
Navíc spousta jednotlivých run by mohla po drobných úpravách sloužit jako předloha samostatným románům či filmům se zcela současnou tématikou. Sex, touha, především touha po pomstě, krveprolévání. Nevím jestli už se někdo pokusil tyto verše přepracovat do prozaického textu (a jestli ano, jistě to nebyl fin, to by asi bylo jako svatokrádež), se spitovatelským talentem by jistě v kalevale odhlalil obrovský potenciál.
Cayenne
  16. 2. 2013, 21:03
Možná trochu náročnější dílo nejen tím, že je psáno ve verších, ale především tím, že jediný úplný český překlad je z r. 1895, takže obsahuje někdy trochu složitější obraty a množství zastaralých výrazů. To jí však neubírá na kráse, spíš naopak, dodává to tomu ten historický nádech. Těm, kdo mají rádi mytologii a hrdinské eposy, vřele doporučuji!