Historie XX.století

Historie XX.století

Academia - 1996
ISBN: 80-200-0778-4

Academia (1996) 80-200-0778-4 870

Francouzský filozof a sociolog Raymond Aron autor desítek filozofických a politologických studií a esejů, pojal už v polovině našeho století záměr zpracovat dějiny právě probíhajícího století. Dešifrovat jejich význam a osvětlit tak všechny sféry moderní společnosti: ekonomii, společenské vztahy, politické režimy, vztahy mezi zeměmi a národy, diplomacii, ideologické rozpory. Aronův záměr zůstal nedokončen, ale veškerá jeho činnost a celé jeho dílo směřovaly k naplnění původního úmyslu. V knize jsou soustředěny všechny podstatné studie a rozbory, zaznamenávající proměnu dosud neukončeného období, které bylo poznamenáno mnoha dramatickými událostmi, vzestupem a pádem říší, zrozením velkého počtu států a změnou poměru sil. Ke klíčovým pasážím patří zásadní rozbor vztahu USA – SSSR, studie o státním systému v USA, O Marshallově plánu, o zániku koloniálních říší v našem století, ale i studie o francouzské Páté republice a o prezidentské moci.

Raymond Aron Raymond Aron
*14.03.1905 - †17.10.1983