Ptáci. 2. díl

Ptáci. 2. díl

Podtitul: Dravci, krátkokřídlí, hrabaví, dlouhokřídlí, měkkozobí, kukačky

Ikar - 2003
ISBN: 80-242-0961-6

Ikar (2003) 80-242-0961-6

Zoologická encyklopedie je velkolepý průvodce živočišnou říší. Prostřednictvím často unikátních barevných fotografií, přesných vědeckých ilustrací a zasvěceného textu s množstvím detailů a nových poznatků seznámí čtenáře s rozmanitými zvířaty z celého světa a umožní mu nahlédnout do jejich soukromého života. Dravce jsme představili již v předchozím dílu a nyní v jejich výčtu pokračujeme. Všem jsou společné znaky spojené s lovem, především zahnutý zobák s ostrou špičkou, dlouhé a ostré drápy, výborný zrak a dokonalé letové schopnosti. Krátkokřídlí sdružují ptáky rozmanitého vzhledu (někteří vypadají jako kachny, jiní se podobají čápům nebo hrabavým) a jejich rozpoznání není pro neodborníka jednoduché. Dobře známí a dobře k poznání jsou zato hrabaví či kurové: jsou to zavalití ptáci malou hlavou a silným oblým zobákem. Do bohaté skupiny dlouhokřídlých zoologové sloučili tři bývalé řády - bahňáky, racky a rybáky a alky. Většinou žijí na březích jezer, na mořském pobřeží a v jiných vlhkých biotopech. Měkkozobí - holubi a hrdličky - jsou ptáci celkem jednotného vzezření, ale různé velikosti (od rozměrů vrabce po husu). Do řádu kukaček patří asi 50 hnízdních parazitů.